Alkohol w lokalach warszawskich? Kończy się czas na dopełnienie formalności
Przedsiębiorcy, którzy w 2022 roku sprzedawali swoim klientom napoje alkoholowe, mają coraz mniej czasu na dopełnienie formalności. Jeśli dalej chcą mieć możliwość sprzedaży napojów wyskokowych, do końca stycznia tego roku powinni:
- złożyć oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w 2022 roku,
- zapłacić za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż za 2023 rok.
- Oświadczenie oraz opłata są konieczne, jeśli przedsiębiorca chce sprzedawać napoje alkoholowe w 2023 roku.
Dodatkowo za korzystanie z zezwoleń trzeba uiścić opłatę. Można to zrobić za cały rok z góry lub w trzech równych ratach (I rata do 31 stycznia, II rata do 31 maja, III rata do 30 września).
Czytaj także: Wykładowca UW obejrzał sylwestra TVP i zaczął obrażać osoby LGBT. Czy poniesie konsekwencje?
Oświadczenie o wartości sprzedaży należy złożyć w urzędzie dzielnicy m.st. Warszawy, właściwym dla lokalizacji punktu sprzedaży (czyli, jeśli punkt znajduje się np. na Ochocie to oświadczenie należy złożyć w urzędzie dzielnicy Ochota, jeśli np. na Wilanowie to w urzędzie dzielnicy Wilanów itp.). Można to zrobić przez: ePUAP, pocztą lub osobiście. Dzień przyjęcia przelewu przez bank będzie potraktowany jako dzień dokonania opłaty.
Co z zapominalskimi?
Jeśli przedsiębiorca nie złoży oświadczenia i nie dokona opłaty, to będzie mógł zrobić to w ciągu kolejnych 30 dni. Wtedy jednak zapłaci więcej: 30 proc. opłaty podstawowej, jeśli nie złożył oświadczenia, 30 proc. opłaty należnej za korzystanie z zezwoleń w 2023 r., jeśli nie dokonał opłaty.
Co więcej, miasto stołeczne udostępnia kalkulator opłat za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, z którego można skorzystać tutaj. Co więcej dostępny jest także formularz oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych jest dostępny w serwisie 19115: tutaj.
Brak oświadczenia lub opłaty grozi utratą zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Wniosek o kolejne zezwolenie będzie można złożyć dopiero po 6 miesiącach od wydania decyzji wygaszającej. W Warszawie działa obecnie 6227 punktów sprzedaży alkoholu (w tym 3388 detalicznych i 2839 gastronomicznych).