Gigantyczny wzrost zakażeń koronawirusem. Które powiaty znajdują się na liście?

i

Autor: https://public.tableau.com/profile/piotrekt#!/vizhome/covid19_powiaty/PodziapowiatwnastrefywedugzaoeMZ Gigantyczny wzrost zakażeń koronawirusem. Które powiaty znajdują się na liście? NOWA MAPA

Gigantyczny wzrost zakażeń koronawirusem. Sprawdź mapę czerwonych i żółtych miejsc! Które powiaty znajdują się na liście?

2020-10-15 13:10

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło czerwone i żółte strefy. Chodzi o powiaty, w których liczba zachorowań jest wyraźnie wyższa niż w innych regionach. To właśnie na tych obszarach będą obowiązywać szczególne obostrzenia. Które powiaty znalazły się na liście? Jakie obostrzenia obowiązują w regionach z największą liczbą zakażeń? Od kiedy będą obowiązywały nowe zasady? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Spis treści

 1. Nowe obostrzenia w powiatach
 2. Czerwona strefa - które powiaty należą do czerwonej strefy i jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej strefie? [aktualizacja - 8.10]
 3. Zakazy w strefie czerwonej
 4. Żółta strefa - które powiaty należą do żółtej strefy i jakie obostrzenia obowiązują w żółtej strefie?
 5. Zakazy w strefie żółtej
 6. Czy na listę trafią kolejne powiaty?
 7. Lista ostrzegawcza powiatów

Nowe obostrzenia w powiatach

Ministerstwo Zdrowia w sobotę 8 sierpnia wprowadziło kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Na początku na listę trafiło 19 powiatów, w których liczba chorych była szczególnie wysoka. Polska została podzielona na czerwone i żółte strefy. W czwartek 1 października Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało mapę. Które powiaty obecnie znajdują się w strefie żółtej, a które w czerwonej?

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: Rekordowa liczba zakażeń w kraju. Ile osób jest chorych? [RELACJA]

Czerwona strefa - które powiaty należą do czerwonej strefy i jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej strefie? [aktualizacja - 8.10]

Strefa czerwona to obszary na mapie Polski, w których odnotowano najwięcej przypadków koronawirusa w Polsce. Do strefy czerwonej zakwalifikowano 38 powiatów.

Do czerwonej strefy należą powiaty:

 • W woj. kujawsko-pomorskim w czerwonej strefie będzie powiat aleksandrowski i Grudziądz.
 • W woj. lubelskim w czerwonej strefie będą powiaty: janowski, łęczyński i włodawski, a w woj. łódzkim: bełchatowski, wieluński i Piotrków Trybunalski.
 • W woj. małopolskim czerwone będą powiaty: limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański; w woj. mazowieckim: otwocki i szydłowiecki, a w woj. opolskim powiat oleski.
 • W woj. podkarpackim w czerwonej strefie będą powiaty: dębicki i mielecki; w woj. podlaskim: białostocki, zambrowski i Suwałki, a w woj. pomorskim: kartuski, kościerski, pucki, słupski i Sopot.
 • W woj. śląskim czerwona strefa obowiązywać będzie w powiecie kłobuckim; w woj. świętokrzyskim w powiecie kieleckim i w Kielcach, a w warmińsko-mazurskim w powiatach: bartoszyckim, działdowskim, iławskim i w ostródzkim.
 • W woj. wielkopolskim czerwone powiaty to: krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński, a w woj. zachodniopomorskim – Koszalin. (PAP)

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: wracają obostrzenia! Kogo dotyczą? Czym są 'czerwona i żółta strefa'?

Zakazy w strefie czerwonej

W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji kongresów i targów. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Obowiązuje też zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych. W lokalach gastronomicznych może przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Nie zmieniły się zasady dotyczące działalności hotelarskiej czy aquaparków i basenów. Wprowadzono jednak zakaz organizacji wesołych miasteczek czy parków rozrywki.

Czytaj także: Nie zasłaniasz ust i nosa? Musisz mieć specjalne zaświadczenie! Kto może je wystawić? Rząd wprowadza nowa obostrzenia

Zamknięto siłownie, kina, sanatoria czy możliwość rozpoczęcia rehabilitacji. Nic nie zmieniło się w działaniu transportu lotniczego, salonów kosmetycznych, fryzjerskich czy tatuażu, a także klubów czy dyskotek. Nie zmieniły się też regulacje dotyczące handlu. Wprowadzono jednak obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. W transporcie zbiorowym zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących. Na weselach i innych spotkaniach rodzinnych może być co najwyżej 50 osób. W kościołach może przebywać 1 osoba na 4 metry kwadratowe, ale nie więcej niż 150 osób na zewnątrz. Restauracje, bary i puby otwarte mogą być jedynie do godziny 22 - to zmiana, która wprowadzona została od 3 października.

Pojawiła się również lista powiatów zagrożonych!

Twoja postawa wobec koronawirusa. Sprawdź, jakim typem jesteś

Pytanie 1 z 8
Od czasu wybuchu pandemii starasz się nie wychodzić z domu
Gigantyczny wzrost zakażeń koronawirusem. Które powiaty znajdują się na liście?

i

Autor: https://public.tableau.com/profile/piotrekt#!/vizhome/covid19_powiaty/PodziapowiatwnastrefywedugzaoeMZ Gigantyczny wzrost zakażeń koronawirusem. Które powiaty znajdują się na liście? NOWA MAPA

Żółta strefa - które powiaty należą do żółtej strefy i jakie obostrzenia obowiązują w żółtej strefie?

Do strefy żółtej należą wszystkie powiaty, które nie znajdują się w strefie czerwonej.

Zakazy w strefie żółtej

Ograniczenia obowiązujące w żółtej strefie są nieco łagodniejsze niż w czerwonej. Po spełnieniu odpowiednich warunków możliwa jest organizacja kongresów i targów, wydarzenia sportowe mogą odbywać się z udziałem 25 proc. widowni. Obowiązkowe są maseczki na ulicach miast. Możliwa jest też organizacja wydarzeń kulturalnych z udziałem 25 proc. publiczności, a w przypadku wydarzeń organizowanej w otwartej przestrzeni z limitem 75 osób. W przypadku gastronomii należy przestrzegać limitu 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W przeciwieństwie do powiatów znajdujących się w strefie czerwonej - można organizować wesołe miasteczka czy otwierać parki rozrywki, ale obowiązuje zasada 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Otwarte pozostają siłownie czy kina, ale także należy pamiętać o odpowiedniej liczbie osób. Można organizować wesela oraz inne spotkania, ale wyłącznie do 75 osób. Bez zmian pozostają zasady dotyczące m.in. transportu lotniczego, salonów kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu, kluby nocne i dyskoteki, handel.

Czy na listę trafią kolejne powiaty?

Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było:

 • powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy,
 • a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński dodał, że lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana raz w tygodniu.

Wszystkie szczegóły dotyczące obostrzeń znajdują się >>TUTAJ<<

Lista ostrzegawcza powiatów

Ministerstwo Zdrowia przygotowało też listę ostrzegawczą. Trafią na nią regiony, w których liczba zachorowań jest tak dużo, że podczas kolejnej analizy mogą trafić na żółtą listę.

Obecnie na liście ostrzegawczej znajdują się:

 • lubański,
 • lipnowski,
 • Włocławek,
 • włodawski,
 • Gorzów Wlkp.,
 • Zielona Góra,
 • łowicki,
 • krakowski,
 • garwoliński,
 • makowski,
 • Warszawa,
 • Suwałki,
 • zambrowski,
 • Słupsk,
 • Mysłowice,
 • nowomiejski,
 • pleszewski.
Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?