1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia tłumnie udajemy się na cmentarze, aby wspominać bliskich, którzy odeszli oraz spędzać czas w gronie rodziny. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, a więc obowiązuje w nim zakaz handlu. Co jednak zrobić, jeśli pilnie potrzebujemy zakupów?
Czy 1 listopada sklepy są otwarte?
1 listopada na pewno nie zrobimy zakupów w dużych dyskontach. Ustawa przewiduje jednak kilka wyjątków, które mogą się okazać ratunkiem w sytuacjach awaryjnych. Są to kolejno:
- stacje benzynowe,
- apteki i punkty apteczne,
- stoiska z wiązankami kwiatowymi i zniczami przy cmentarzach,
- sklepy w punktach hotelowych, na dworcach i lotniskach,
- kwiaciarnie, cukiernie, lodziarnie, restauracje,
- sklepy internetowe i platformy internetowe,
- placówki handlowe, w których właściciel sam stanie za ladą.
Czytaj również: Linie cmentarne w Warszawie. Sprawdź, jak dojechać na cmentarz we Wszystkich Świętych 1 listopada
Gdzie zrobić zakupy 1 listopada?
Ostatecznie warto więc próbować awaryjnych zakupów w lokalnych sklepikach lub lokalach franczyzowych, np. Żabkach, czy Carrefour Express. Tam istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że właściciel sam stanie za kasą i będzie mógł obsługiwać klientów. Należy jednak pamiętać, że w święto podobne sklepy mogą być otwarte w innych, często krótszych godzinach niż zazwyczaj.
Druga najpopularniejsza opcja to stacje benzynowe. Choć asortyment spożywczy nie będzie tam najszerszy, na większości z nich można zapewne dostać kawę, przekąski, czy słodkie napoje.
1 listopada - zakupy przez Internet
1 listopada warto również zajrzeć do aplikacji dowozowych, które powinny być aktywne. Mowa tu m.in. o Żabka Jush, Lisek czy Bolt Market. W Warszawie oraz innych większych miastach mogą bowiem stanowić opcję awaryjną, posiadającą znacznie szerszy asortyment niż chociażby stacje benzynowe.