Globalne ocieplenie – NASA stworzyło mapę 3D
Nowy trójwymiarowy model NASA przedstawia stężenie metanu na świecie – drugą pod względem wielkości przyczynę ocieplenia cieplarnianego. Wizualizacja obejmuje m.in. różnorodność źródeł metanu na Ziemi oraz zachowanie gazu podczas jego przemieszczania się w atmosferze.
Zobacz też: Ruszył Młodzieżowy Strajk Klimatyczny! Protesty w całej Polsce [GALERIA]
– Łącząc wiele zestawów danych z inwentaryzacji emisji, w tym paliw kopalnych, rolnictwa, spalania biomasy i biopaliw, a także symulacje źródeł terenów podmokłych w model komputerowy o wysokiej rozdzielczości, naukowcy mają teraz dodatkowe narzędzie do zrozumienia tego złożonego gazu i jego roli w obiegu węgla na Ziemi skład atmosfery i system klimatyczny – czytamy na oficjalnej stronie NASA.
Polska a globalne ocieplenie
Jakie kraje odpowiadają za największą emisję metanu do ziemskiej atmosfery? Jak na ich tle wypada Polska? Przekonajcie się sami, oglądając poniższe wideo!
– Szacuje się, że do 60% obecnego strumienia metanu z lądu do atmosfery jest wynikiem działalności człowieka” – twierdzi Abhishek Chatterjee, naukowiec zajmujący się cyklem węgla w Universities Space Research Association z siedzibą w Goddard. – Podobnie jak w przypadku dwutlenku węgla działalność człowieka przez długi czas powoduje wzrost stężenia metanu w atmosferze szybciej niż usuwanie go z naturalnych „pochłaniaczy” może to zrównoważyć. Wraz ze wzrostem populacji ludzkiej, zmianami w zużyciu energii, rolnictwie i uprawie ryżu, hodowla zwierząt wpłynie na emisje metanu. Trudno jest jednak przewidzieć przyszłe trendy z powodu zarówno braku pomiarów, jak i niepełnego zrozumienia sprzężeń zwrotnych związanych z węglem i klimatem – dodaje naukowiec.
Dane dotyczące źródeł i transportu metanu zawarte na mapie pomogą m.in. planowaniu przyszłych misji polowych i satelitarnych. NASA planuje wystrzelić w 2023 roku satelitę o nazwie GeoCarb, którego celem będzie obserwowanie metanu w atmosferze na zachodniej półkuli.