nauka

i

Autor: Canva

Nauka

Czy polska nauka tonie? Wątpliwe działania nowej władzy budzą niepokój w środowisku

2024-09-30 9:32

Co dalej z polską nauką? Jak działania nowej władzy ocenia środowisko naukowe? Opowiadał w rozmowie z VOX FM prof. Dariusz Jemielniak

Plany koalicji rządzącej wobec nauki

- Nigdy nie było specjalnie dobrze, ale wiele osób miało nadzieję, że po zmianie ekipy rządzącej sytuacja będzie się powtarzać. Niestety różne zdarzenia niezbyt dobrze rokują - mówi o stanie polskiej nauki wiceprezes Polskiej Akademii Nauk profesor Dariuszem Jemielniakiem w rozmowie z radiem VOX FM.

- Przede wszystkim jest fatalny projekt zmian w Polskiej Akademii Nauk, do tego usunięto profesora Sankowskiego z IDEAS NCBR (ośrodek zajmujący się sztuczną inteligencją). Narodowe Centrum Nauki nie dostało też dodatkowych środków. Z tego wszystkiego wyłania się nam bardzo ponury obraz - wylicza kontrowersyjne działania nowej władzy profesor Jemielniak.

Planowana reforma PAN ma polegać na tym, że członków Akademii mają wybierać osoby, które nie są członkami tej instytucji. Zamierza się też zlikwidować demokratyczne wybory do komitetów naukowych i wprowadzić osoby pochodzące z nadania rządowego,  ponadto nadzór nad instytutami przeniesiony ma być w pełni do ministra, który będzie mógł robić co zechce.

Konsultacje w sprawie przyszłości polskiej nauki

- Ministerstwo twierdzi, że się konsultowało ze środowiskiem naukowym. W praktyce wyglądało to tak, że byliśmy zaproszeni na kilka spotkań po godzinę, powiedzieliśmy swoje uwagi, widzieliśmy kiwające głowy i... nic się nie zmieniło. Nie było prawdziwej debaty nad problemami polskiej nauki - żali się profesor Jemielniak.

- Ministerstwo wyciągnęło fatalny projekt i nie chce słuchać dlaczego on jest fatalny. Mówi, że my tylko bronimy swoich przywilejów, ale jakich przywilejów? Jesteśmy naukowcami - komentuje gość VOX FM.

Co dalej z polską nauką?

- Oczekuję resetu oraz tego aby ministerstwo przestało zaprzeczać faktom - mówi prof. Jemielniak - profesor Sankowski został usunięty z IDEAS NCBR w sposób urągający standardom zachodnim.

Obecnie Polska Akademia Nauk ma 50 milionów złotych niedofinansowania - mimo to radzi sobie naprawdę dobrze. Jeśli nowy rządowy projekt wejdzie to - jak obawia się gość VOX FM - zniknie kontrola merytoryczna instytutów i zacznie się demontaż akademii.

Powiaty w woj. mazowieckim z najwyższym bezrobociem - zobacz naszą galerię:

Nauka, zabawa i muzyka w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kortosfera