Rafał Trzaskowski o urlopie na czas kampanii prezydenckiej
Mimo, że do oficjalnego startu kampanii wyborczej jeszcze daleka droga i nie znamy nawet terminu głosowania w przyszłorocznych wyborach to kandydaci na urząd prezydenta już teraz mocno działają w terenie, wizytując kolejne okręgi wyborcze.
Podczas jednego ze spotkań, w Krakowie, Rafał Trzaskowski, który jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej zapytany został o to, czy weźmie urlop na czas kampanii. Przypomnijmy, że polityk piastuje na co dzień stanowisko prezydenta Warszawy. Wiele osób było w związku z tym zaniepokojonych, czy Trzaskowski nie będzie prowadził swej kampanii w ramach obowiązków służbowych w stołecznym ratuszu.
Znamy już deklarację kandydata KO:
- Jeżeli jestem w Warszawie, piastuję swoje obowiązki, zajmuję się stolicą albo kwestiami samorządu - pracuję; kiedy cały dzień zajmuję się kampanią wyborczą, zawsze brałem i będę brał urlop - stwierdził Trzaskowski podczas piątkowej konferencji prasowej.
Rafał Trzaskowski już raz kandydował na urząd prezydenta Polski w czasie pełnienia funkcji prezydenta stolicy. Było to wiosną 2020 roku. Przegrał wówczas w II turze z Andrzejem Dudą.
Co z urlopem Karola Nawrockiego?
Jednocześnie Trzaskowski uderzył w swojego głównego konkurenta, czyli prezesa IPN Karola Nawrockiego popieranego przez PiS. Jego zdaniem, ma on "poważny problem", ponieważ w ustawie o IPN jest zapisane, że prezes Instytutu powinien być osobą niezależną.
Z kolei Nawrocki zadeklarował, że z dniem zarządzenia przez marszałka Sejmu wyborów prezydenckich - co ma nastąpić 8 stycznia - pójdzie na urlop w Instytucie.
Wybory prezydenckie odbędą się 4, 11 lub 18 maja 2025 roku. Konkretny termin wskaże marszałek Sejmu Szymon Hołownia (który skądinąd sam będzie ubiegał się o fotel prezydenta Polski) na początku stycznia.
Rafał Trzaskowski wygrał prawybory i będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta: