Sklep socjalny Spichlerz w Warszawie - czy będzie eksmisja?
Sklep socjalny na Mokotowie został otwarty w 2021 roku. Spichlerz działa przy ulicy Modzelewskiego 71. Jego ideą jest oferowanie najuboższym mieszkańcom miasta produktów w okazyjnych cenach.
Niestety, obecnie wokół tego szczytnego miejsca trwa poważny spór, toczący się między zarządzającą nim fundacją Wolne Miejsce a władzami miasta. Osią konfliktu jest kwestia niespłaconych należności - chodzi o czynsz w wysokości 4,5 tysiąca złotych miesięcznie.
W efekcie od 27 czerwca działalność sklepu socjalnego została zawieszona.
Sklep socjalny w Warszawie - o co chodzi w sporze?
Miasto twierdzi, że fundacja nie opłaca czynszu mimo, że został on ustalony na bardzo korzystnych, preferencyjnych warunkach. Organizacja ma mieć aż 300 tysięcy złotych długu.
Z kolei przedstawiciele fundacji skarżą się na warunki umowy z władzami Warszawy, wskazując na fakt, że prowadzone przez nich sklepy socjalne w innych miastach są zwolnione z opłat czynszu. Jedynie w stolicy taki obowiązek ma być wobec fundacji zachowany. Poruszają przy tym argument idei, jaka kryje się za działalnością sklepu - siłą rzeczy nie jest to miejsce, które przynosi zyski, a więc nie jest dochodowe. Fundacja narzeka też na relacje z miastem.
Dokładne szczegóły konfliktu opisywaliśmy już pod koniec marca. Więcej informacji o stanowiskach obu stron znajdziecie tutaj: Trwa spór o sklep socjalny w Warszawie. W tle widmo eksmisji
Jak działa sklep socjalny? Kto może zrobić tam zakupy?
Ideą sklepu socjalnego jest oferowanie jego klientom towaru w znacznie niższych cenach, niż w standardowych sklepach - wynika to z tego, że m.in. ma on krótszy termin przydatności. Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób w kryzysie, borykających się chociażby z problemami finansowymi.
Obecnie trwa kolejny punkt kulminacyjny sporu między opiekunem sklepu a miastem - poprzedni był w marcu; wtedy groźbę eksmisji finalnie udało się zażegnać. Jak będzie tym razem?
Najbiedniejsze powiaty - woj. mazowieckie: