Spis treści
- Ulica św. Mikołaja pod Warszawą
- Ulica św. Mikołaja we wsi Blizne Łaszczyńskiego
- Warszawa też mogła mieć ulice św. Mikołaja. Mikołajowe ulice w stolicy
- Święty Mikołaj - kim był? Prawdziwy św. Mikołaj a postać z popkultury
Ulica św. Mikołaja pod Warszawą
Grudzień to wyjątkowy, magiczny czas, kiedy wszyscy żyją przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia. Bardzo ważnym wydarzeniem w trakcie tych przygotowań są bez wątpienia Mikołajki, czyli imieniny Mikołaja, które świętujemy co roku 6 grudnia.
Swój dzień obchodzą wówczas wszyscy Mikołaje, a wśród nich ten najważniejszy, czyli święty Mikołaj. Nie wszyscy wiedzą, że ten sympatyczny brodacz w charakterystycznym stroju został wyjątkowo uhonorowany na Mazowszu.
Tuż pod Warszawą znajduje się bowiem ulica jego imienia. Gdzie się znajduje?
Ulica św. Mikołaja we wsi Blizne Łaszczyńskiego
Ulica św. Mikołaja mieści się tuż pod Warszawą (dokładnie wzdłuż niej biegnie zresztą granica miasta stołecznego). Należy ona administracyjnie do wsi Blizne Łaszczyńskiego (powiat warszawski zachodni, gmina Stare Babice), którą zamieszkuje łącznie niespełna tysiąc osób.
Nieco za uliczką, w stronę wschodnią zaczyna się Warszawa, a konkretnie dzielnica Bemowo z jej gęstą, blokową zabudową. Na ulicy świętego Mikołaja występuje mieszany krajobraz - z jednej strony stoją tu domy jednorodzinne (a w bezpośrednim sąsiedztwie bloki i typowo warszawska zabudowa), z drugiej spotkamy też łąki, pastwiska i dużo otwartej przestrzeni.
Ponadto spokój tego miejsca zakłóca hałaśliwa trasa S8, która biegnie zaledwie 400 metrów od uliczki.
Czy mieszkańcy ulicy świętego Mikołaja mają 24 grudnia pierwszeństwo w otrzymywaniu prezentów od swojego patrona? Tego nie wiemy. Wiadomo natomiast, że w przeszłości szansę na ulicę imienia świętego miała Warszawa, ale... mieszkańcy odrzucili ten pomysł.
Warszawa też mogła mieć ulice św. Mikołaja. Mikołajowe ulice w stolicy
W 2020 roku na Białołęce trwała debata nad nazewnictwem ulic na osiedlu Viking III. Ponieważ tamtejsze ulice miały już nazwy takie jak: Reniferowa, Lapońska i Eskimoska, władze dzielnicy chciały, aby pojawiła się wśród nich również ulica pod patronatem św. Mikołaja. Tak się jednak nie stało, bo nie zgodzili się na to sami mieszkańcy. Finalnie zdecydowali się na nazwę: Grenlandzka.
Stolica ma jednak inne ulice nazwane od słynnych Mikołajów. Między innymi w Śródmieściu znajduje się ulica pod patronatem Mikołaja Kopernika, na Ochocie - Mikołaja Reja, a na Białołęce średniowiecznego prymasa Polski Mikołaja Trąby.
Święty Mikołaj - kim był? Prawdziwy św. Mikołaj a postać z popkultury
Święty Mikołaj kojarzący się ze świętami to postać popkulturowa, której korzenie sięgają kampanii reklamowej marki Coca-Coli z lat 30. XX wieku. Stworzony wówczas jego wizerunek tak silnie zrósł się ze świętami, że stał się ich nieodzownym elementem i na stałe przeniknął do masowej wyobraźni. Dziś niemal na całym świecie mówi się, że prezenty przynosi właśnie on - mieszkający w Laponii staruszek w charakterystycznym stroju, który porusza się latającymi saniami zaprzęgniętymi w renifery.
Prawdziwy święty Mikołaj (na którym był wzorowany współczesny) żył naprawdę na przełomie III i IV wieku w południowo-zachodniej części współczesnej Turcji. Był biskupem Miry w Licji i wsławił się pomocą biednym oraz potrzebującym. Obecnie jest on świętym zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego.
Tak wygląda ulica św. Mikołaja pod Warszawą: