W dzielnicy Śródmieście mieszczą się sceny większości stołecznych teatrów i właśnie tam tętni kulturalne serce miasta. We współpracy z kilkunastoma teatrami publicznymi i prywatnymi oraz Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie Urząd Dzielnicy przygotował około 1500 bezpłatnych biletów na najbardziej znane oraz debiutanckie spektakle. - Postanowiliśmy przybliżyć mieszkańcom tę formę kultury oraz sprawić, aby była dla nich bardziej dostępna – mówi Aleksander Ferens, burmistrz Dzielnicy Śródmieście. – Międzynarodowe święto teatru jest do tego niewątpliwie bardzo dobrą okazją – dodaje.
Jak zdobyć darmowy bilet do teatru?
Od poniedziałku, 20 marca, bezpłatne wejściówki dla mieszkańców będą czekać w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej 43, w siedzibach Domu Kultury Śródmieście, Ośrodku Sportu i Rozrywki przy ul. Polnej i kilku innych lokalizacjach. Z zaproszeniami pojawimy się też na ulicach miasta - godzina i miejsce będą niespodzianką - zapowiadają urzędnicy.
To jednak nie wszystko. Żeby zdobyć bilet, nie trzeba będzie wychodzić z domu. W dwa najbliższe weekendy (18-19 oraz 25-26 marca) na oficjalnym profilu Dzielnicy Śródmieście na Facebooku pojawią się zagadki tematyczne, a autorzy najszybszych, poprawnych odpowiedzi otrzymają od nas wejściówki!
Jakie teatry i spektakle?
W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru zaprezentowane zostaną m.in.: monodram Julii Wyszyńskiej „Fizyka Kwantowa”; autorski spektakl „Dziwna wiosna”; spektakl „Requiem” w reżyserii Patryka Warchoła; etiuda „Zrób to sam” w reżyserii Marcina Starosty; film krótkometrażowy „Babcia Wandzia” w reżyserii Karoliny Kowalczyk; film pełnometrażowy „Marta Grall” w reżyserii Macieja Stuhra; spektakl studentów „Ćwiczenia z Wesela” pod opieką Wojciecha Malajkata; spektakl studentów „Dolce Vita” pod opieką Marcina Hycnara i spektakl studentów „Prawdziwy Norweski Black Metal” w reżyserii Marcina Libera.
Wejściówki do teatru
Oprócz spektakli organizowanych w dniach 26-28 marca przez Dzielnicę Śródmieście, na swoje spektakle zapraszają mieszkańców również stołeczne teatry. Wśród biletów znajdować się będą vouchery i zaproszenia między innymi do Teatru Capitol, Teatru Studio, Teatru Małego Widza, Teatru Polskiego, Teatru Współczesnego, Teatru Komuna Warszawa, TR Warszawa, Teatru Syrena, Teatru Dramatycznego, Teatru Kamienica, Teatru Sabat, Teatru Collegium Nobilium, Teatru 6 piętro, Teatru Kwadrat, Scena Relax.
Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Jego obchody ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.