w szkole

i

Autor: fot. Pixabay

w warszawie

Darmowe szczepienia przeciw HPV dla uczniów. Akcja dzielnicy Śródmieście i Fundacji SEXEDPL

2024-04-24 14:34

W ramach akcji, która rozpoczęła się w środę 24 kwietnia, dzielnica Śródmieście we współpracy z Fundacją SEXEDPL uświadamia rodziców o tym, jak ważna jest profilaktyka. W ramach tych działań dzieci w wieku 12-13 lat mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV.

W środę, 24 kwietnia ruszyła akcja bezpłatnego szczepienia przeciw wirusowi HPV. Za organizację inicjatywy odpowiadają fundacja SEXEDPL i Dzielnica Śródmieście. Pierwsze szczepienia odbyły się w szkole podstawowej nr 158 przy ul. Ciasnej 13. W kolejnych dniach wydarzenie zagości w pozostałych śródmiejskich szkołach zgłoszonych do programu.

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla uczniów

Zastępczyni burmistrza dzielnicy Śródmieście Magdalena Wojciechowska zaznaczyła, że bezpłatne szczepienia będą dostępne dla dziewczynek i chłopców w wieku 12-13 lat. Podkreśliła, że program profilaktyczny prowadzony jest w Śródmieściu od wielu lat. Od 2019 roku w Warszawie funkcjonuje program HPV. Miasto przeznaczyło na to 13 mln zł i dotychczas zaszczepionych zostało ponad 20 tys. dziewczynek i chłopców.

- Dzisiaj jest pierwszy dzień Światowego Tygodnia Szczepień. Stąd nasza inicjatywa. Połączyliśmy siły z fundacją, by dotrzeć do jak największej liczby opiekunów i rodziców i żeby dzięki naszej akcji odbywającej się w Śródmieściu zaszczepić jak największą liczbę dzieci, żeby zadbać o ich zdrowie - skomentowała akcję zastępczyni burmistrza.

Dyrektorka zarządzająca Fundacji SEXEDPL Martyna Wyrzykowska zachęciła rodziców, aby zgadzali się na szczepienia. - To szczepienie jest absolutnie bezpieczne. Jest bezpłatne i w tym wieku najbardziej skuteczne – dodała. Podkreśliła, że o zdrowiu powinni pamiętać również dorośli, bo 80 proc. osób kiedyś zarazi się wirusem HPV. A możemy w prosty sposób się przed nim zabezpieczyć.

Jakie choroby wywołuje wirus HPV?

HPV odpowiada za blisko 100 proc. stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, 64-100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90 proc. nowotworów odbytu, a także za nowotwory prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałków, gardła, głowy i szyi. Infekcje HPV są powszechne – większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak mogą rozwinąć się poważne lub nawet zagrażające życiu choroby jak rak szyjki macicy.

Dlaczego szczepionka MMR (na odrę, świnkę i różyczkę) jest podawana małym dzieciom dwukrotnie?