W środę, 26 czerwca o 13:00 odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Donalda Tuska. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział również minister infrastruktury Dariusz Klimczak, wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak oraz sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek.
Donald Tusk zaznaczył, jak ważna jest budowa połączeń między największymi miastami, dzięki czemu "będziemy mieli megalopolis". - To pozwoli zaangażować w projekt unowocześnienia Polski wszystkie ośrodki, nie tylko Warszawę - dodał premier.
Wiceminister infrastruktury Dariusz Klimczak zaznaczył, że "budujemy projekt transportowy i komunikacyjny dla wszystkich w Polsce. Budujemy najnowocześniejsze lotnisko w Europie".
Centralny Port Komunikacyjny. Premier Tusk opowiedział o założeniach projektu
Premier wyjaśnił, z czego wynikało opóźnienie w podjęciu decyzji na temat CPK. - Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego i będzie trójskokiem w nowoczesność - zapewnił Tusk i dodał, że w tę inwestycję będzie włączona "cała Polska". Oto główne założenia tego projektu:
- Modernizacja lotniska Modlin - rozbudowa sieci tanich linii lotniczych.
- Połączenie kolejowe Dworca Centralnego z Modlinem.
- W 2032 roku powstanie nowe lotnisko w Baranowie, docelowo ma obsługiwać 34 mln pasażerów.
- Lotnisko Chopina na Okęciu będzie nowoczesnym portem na zasadach, które wciąż powstają. Premier podkreślił, że lotnisko zostanie pilnie zmodernizowane (przeniesienie komercyjnego ruchu lotniczego z Lotniska Chopina na nowe lotnisko w Baranowie jest planowane na rok 2032).
Centralny Port Komunikacyjny. Rozwój sieci kolei
- W naszym projekcie koleje nie będą budowane od nowa, żeby się łączyć w Baranowie - oświadczył Tusk na konferencji prasowej, dodając, że taka koncepcja oznacza też ograniczenie skali wywłaszczeń, pod nowe linie kolejowe.
Jak dodał premier, zamiast tego rząd proponuje połączenia kolejami wszystkich dużych polskich miast. - Koleje, które proponujemy, to połączenia polskich miast między sobą, to relatywnie gęsta sieć łącząca realne skupiska ludzi i obsługująca realne potoki pasażerów - stwierdził szef rządu.
Jak dodał Donald Tusk, początkiem budowy nowej sieci kolejowej będzie tzw. "Y", czyli linia kolei dużych prędkości, łącząca Warszawę z Łodzią, a następnie w okolicy Sieradza rozgałęziająca się w kierunku Poznania i Wrocławia. Zaznaczył też, że na autostradzie Warszawa-Łódź powstaną trzeci i czwarty pas ruchu.
Listen on Spreaker.