Warszawa: Godzina W

i

Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SE Warszawa: Godzina W

Historia

Dlaczego wyją syreny w Warszawie? Wycie syren dziś, 1 sierpnia 2023

2023-08-01 16:25

Dlaczego wyją syreny alarmowe w Warszawie? To bardzo ważna data dla warszawiaków i mieszkańców całego kraju. Każdego roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 w Warszawie i innych miastach nie tylko wyją syreny, ale dodatkowo ludzie, a nawet samochody zatrzymują się na ulicach. To wyraz szacunku dla poległych w Powstaniu Warszawskim. Czym jest godzina "W"? Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

Spis treści

  1. Syreny w Warszawie. Dlaczego wyją 1 sierpnia 2023?
  2. Godzina "W" - co to? O której godzinie wybuchło Powstanie Warszawskie?
  3. Ile dni trwało Powstanie Warszawskie?
  4. Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej i największym zrywem wolnościowym w czasie drugiej wojny światowej

Syreny w Warszawie. Dlaczego wyją 1 sierpnia 2023?

1 sierpnia to ważna data dla warszawiaków i wszystkich Polaków. To właśnie 1.08.2023 przypada 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Żeby upamiętnić to wydarzenie w Warszawie, na Mazowszu i w innych regionach Polski o godzinie 17.00 wyją syreny. W tym czasie mieszkańcy zatrzymują się na ulicach i przerywają swoje obowiązki, by minutą ciszy uczcić poległych powstańców. Jeśli to możliwe, na ulicach zatrzymują się także samochody, autobusy miejskie czy tramwaje.

Godzina "W" - co to? O której godzinie wybuchło Powstanie Warszawskie?

Godzina "W" to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Jak podają źródła historyczne, początkowo powstanie miało rozpocząć się w godzinach porannych. Ostatecznie dowództwo uznało, że najlepiej będzie rozpocząć walki o godzinie 17.00, gdy na ulicach będzie więcej ludzi. To miało pozwolić żołnierzom wtopić się w tłum, by nie wzbudzać podejrzeń. "W" miało oznaczać "wybuch" lub "wystąpienie". Każdego roku 1 sierpnia o godzinie 17.00, czyli w godzinę "W" w całej Polsce wyją syreny.

Ile dni trwało Powstanie Warszawskie?

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku w godzinę "W". Jest uważane za największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Walki miała trwać kilka dni, ale powstańcy bronili się przez 63 dni - aż do 2 października. Podczas powstania zginęło ok. 16 tys. osób, 20 tys. zostało rannych, a 15 tys. wziętych do niewoli.

Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej i największym zrywem wolnościowym w czasie drugiej wojny światowej

O tym, co działo się od sierpnia 1944 najlepiej opowiedzą jednak sami Powstańcy. Jedną z nich była Zofia Gordon, ps. Iskra. Rodowita warszawianka, która w wieku 16 lat musiała chwycić za broń i pomagać swoim przyjaciołom. W czasie Powstania była sanitariuszką. Zmarła 30 listopada 2021, ale przed śmiercią zaprosiła nas na rozmowę.

Listen to "12-letni chłopiec powiedział nam: przekażcie mamusi, że walczyłem jak żołnierz - wspomnienia Powstanki Warszawskiej" on Spreaker.