Mix tłuszczowy - tańszy zamiennik masła. Tylko czy jest zdrowy?

i

Autor: pixabay.com Mix tłuszczowy - tańszy zamiennik masła. Tylko czy jest zdrowy?

Zakupy

Dlaczego masło drożeje? Eksperci wskazują na kilka czynników

2024-12-12 12:10

Ceny masła przyprawiają konsumentów o zawrót głowy. Dziś za kostkę zapłacimy już nawet 9 złotych. Wygląda na to, że taniej nie będzie. Eksperci zauważają, że nową normą w 2025 roku może się stać cena 10 złotych za masło. Dlaczego?

Ceny masła ciągle idą w górę

Masło to jeden z podstawowych produktów w koszyku zakupowym przeciętnego Polaka. Nic więc dziwnego, że rozgorzały dyskusje na temat cen tego produktu, również na arenie politycznej. Niedawno politycy PiS-u na konferencji prasowej otworzyli sejf, w którym znajdowała się... kostka masła. - To jest masło za dychę. To jest symbol drożyzny pod rządami koalicji 13 grudnia - zarzucał Mariusz Błaszczak.

Wprawdzie są różne promocje, ale nie każdy jest w stanie z nich skorzystać. Często trzeba posiadać kartę lojalnościową danego sklepu i w dodatku dopiero kupno kilku kostek pozwala nam zaoszczędzić. Jak wyglądają obecnie ceny masła? Według danych z aplikacji PanParagon za kostkę zapłacimy nawet około 9 złotych. Jeszcze w sierpniu mogliśmy wydać 2 złote mniej. Oto, jak się przedstawiały ceny masła w poszczególnych miesiącach:

  • sierpień 2024 - 7,80 zł
  • wrzesień 2024 - 7,99 zł
  • październik 2024 - 8,49 zł
  • listopad 2024 - 8,49 zł
  • grudzień 2024 - 9,11 zł

Dlaczego masło jest drogie?

Jest wiele czynników, które znacząco przyczyniły się do podwyżek cen masła na polskim rynku. Eksperci stwierdzają, że nie tylko Polska zmaga się z problemem wyższych cen. - W ostatnim czasie mamy do czynienia ze zmniejszoną produkcją mleka, co przekłada się na rekordowe ceny produktów mlecznych na Europejskiej Giełdzie EEX. Mniejsza podaż na rynku staje się silnym impulsem do wzrostu cen masła, który obserwujemy obecnie - powiedział dr Krzysztof Łuczak z Grupy BLIX.

Inny z ekspertów zauważa, że drożyznę powoduje zbyt wolno rosnąca podaż mleka. Poza tym, potrzeba go naprawdę dużo do zrobienia masła. - Aby je wyprodukować, potrzeba tłuszczu mlecznego. Zawartość tłuszczu w mleku to ok. 4 proc. Z kolei masło musi zawierać przynajmniej 80 proc. tłuszczu. Zatem, aby wyprodukować 1 kg masła, musimy zużyć aż 20 litrów mleka - stwierdził Jakub Olipra, starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polska. Ekspert również zaznaczył, że obecnie na świecie rośnie spożycie masła - w tym w Polsce.

Likwidowany kiosk Ruchu na stacji Natolin - zobacz zdjęcia:

Porównaliśmy ceny w niemieckim i polskim Lidlu