Do kiedy są ważne legitymacje studenckie?

i

Autor: Facebook/Uniwersytet Warszawski Legitymacja studencka

Do kiedy jest ważna legitymacja studencka? Ulgi i zniżki dla studentów

2020-11-02 19:32

Legitymacje studenckie zwykle są ważne przez jeden semestr. Potwierdzają status studenta i jednocześnie uprawniają posiadaczy do wielu zniżek. W związku z koronawirusem uczelnie były zamknięte do końca roku akademickiego, a to uniemożliwiło studentom przedłużenie dokumentu. Czy legitymacja studencka wciąż jest ważna? Czy mimo braku naklejki przedłużającej ważność dokumentu można korzystać ze zniżek? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Quiz - jakie studia powinieneś wybrać?

Pytanie 1 z 7
Jaki był Twój ulubiony przedmiot w szkole?

Do kiedy trzeba podbić legitymację studencką?

Legitymacja studencka potwierdza status studenta. Znajduje się tam zdjęcie, numer albumu i podstawowe dane osobowe.Ma jednak ustalony okres ważności i zwykle wymaga przedłużenia po każdym zdanym semestrze - czyli dwa razy podczas roku akademickiego.

Czytaj także: Z jakiego języka pochodzi to słowo? Komplet punktów to marzenie! Z pewnością się pomylisz

Czy podczas pandemii trzeba podbić legitymację studencką?

Ze względu na pandemię koronawirusa zmieniły się także okresy ważności legitymacji studenckich. Jest to spowodowane nagłym zamknięciem uniwersytetów. To oznacza brak możliwości otrzymania naklejki, która przedłuża ważność dokumentu. W związku z tą sytuacją, wprowadzono zmiany w prawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Ważności legitymacji studenckich, a także legitymacji służbowych nauczyciela akademickiego zostają automatycznie wydłużone.

Czytaj także: "Chłopaki (nie) płaczą!" Wyjątkowy projekt studentów UW obala stereotypy i zwraca uwagę na ważny problem

Do kiedy ważna jest legitymacja?

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami rządu, legitymacje będą ważne do 29 listopada. Informacje o wydłużeniu okresu ważności zostały też przekazane do ministra infrastruktury, a także wojewodów, marszałków województw i banków udzielających kredytów studenckich. Oznacza to, że studenci nie powinni mieć problemu m.in. z kupowaniem ulgowych biletów na pociąg.

Czytaj także: Uczelnie zmieniają terminy rekrutacji. Co to oznacza dla przyszłych studentów?

Legitymacja studencka - zniżki i rabaty

Posiadacze legitymacji studenckiej mogą liczyć na wiele rabatów. Przede wszystkim mogą korzystać z ulgowych przejazdów na pociągi czy komunikację miejską. Obowiązują ich też ulgowy ceny biletów do muzeów, kin czy zoo. Rabaty dla studentów oferują też liczne puby, restauracje czy ośrodki sportu.

Studenci z Warszawy wydrukowali już 10 tys. przyłbic