Literacka

i

Autor: google maps/screenshot

inwestycja

Do ponad 60 bloków w Warszawie mają zostać dobudowane nowe piętra. Budowlana inwazja spółdzielni mieszkaniowej na Bielanach

2023-11-29 12:03

Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa złożyła aż 78 wniosków o zgodę na nadbudowę bloków na Bielanach, a także o dogęszczenie bielańskich osiedli, takich jak Piaski, nowymi blokami. Według planu spółdzielni kolejne piętra miałyby zostać dobudowane do ponad 60 PRL-owskich bloków z lat 70. Te informacje zaniepokoiły dzielnicowych radnych.

Mieszkańcy Bielan od kilku tygodni plotkowali o planach Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej dotyczących zabudowy osiedli kolejnymi blokami, a także nadbudowy istniejących bloków na terenie dzielnicy. Byli zaniepokojeni tym, że budynki, w których mieszkają, mogą urosnąć o kilka pięter bez pytania ich o zgodę. Te informacje dotarły również do radnych ze stowarzyszenia Razem dla Bielan, którzy spytali o to urząd dzielnicy za pomocą interpelacji.

Odpowiedź urzędu ich zszokowała. Okazało się się, że Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa wystosowała aż 78 wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla budowy lub nadbudowy bloków na całych Bielanach. Zostały one wysłane w ciągu dwóch miesięcy, od sierpnia do października 2023 roku.

Do bielańskich bloków z lat 70. mają zostać dobudowane kolejne piętra

Według planów WSM nadbudowanych miało by zostać ponad 60 bloków na Bielanach. Kolejne piętra miałyby się pojawić w budynkach pod tymi adresami: przy ul. Kochanowskiego 3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 12a,12b, 12 c, 13, 14, 14a, 14b, 14c, 15, 16, 17, 17a, 18, 18b, 18c, 20, 24, 26, 28, 30, przy ul. Literackiej 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, przy ul. Broniewskiego 39, 41, 43, 45, 49, 51, 53, 53a, 55,przy ul. Marymonckiej 129, 131, 137/139,przy ul. Wrzeciono 8, 8a, 10, 50, 54a, 55, 55a, 57, 57a, przy ul. Szegedyńskiej 1, 4, 5a, 8 oraz przy ul. Szubińskiej 8.

Ponadto WSM planuje budowę nowych bloków mieszkalnych pod tymi adresami:

  • przy ul. Broniewskiego 37;
  • przy ul. Broniewskiego 65;
  • przy ul. Broniewskiego 85 i 85a;
  • przy ul. Broniewskiego na działkach ew. 8/3, 8/17, 8/20;
  • przy ul. Przy Agorze 1a;
  • przy ul. Przy Agorze 15;
  • przy ul. Daniłowskiego 2/4;
  • przy ul. Daniłowskiego 3;
  • przy ul. Reymonta na dz. ew. nr 11/1.

Radni sprzeciwiają się planom spółdzielni mieszkaniowej

Radni ze stowarzyszenia Razem dla Bielan zaznaczyli, że są przeciwni tym planom.

"Od początku założenia naszego stowarzyszenia, zabiegamy o plany miejscowe dla każdego bielańskiego osiedla. Robimy to po to, by zapewnić ład przestrzenny oraz zbilansowanie oferowanych usług publicznych (komunikacji miejskiej, oświaty, kultury, przychodni zdrowia, infrastruktury drogowej, rowerowej i pieszej itd.) do liczby mieszkańców. Działania jakie wykazuje Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa zdają się być w sprzeczności do tych założeń dlatego nie ma na to naszej zgody!" - zaznaczają radni stowarzyszenia, którzy złożyli interpelację w sprawie zabudowy.

Spółdzielnia odpowiada na zarzuty radnych

Barbara Różewska, prezeska WSM w rozmowie z portalem tustolica.pl odniosła się do zarzutów stowarzyszenia Razem dla Bielan. Zarzuciła, że ich działanie jest motywowane politycznie w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Według niej wnioski o zabudowę WSM wysłało 24 września, ponieważ 24 września br. weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przekonywała, że od tej daty nie można występować o nowe wnioski. W rzeczywistości nie jest to prawdą. Takie dokumenty będzie można składać jeszcze do początku roku 2026, jeśli zostaną wysłane do 1 stycznia 2026, będzie można kontynuować procedurę później.

"Złożyliśmy te wnioski dla terenów, którymi zarządzamy i których jesteśmy właścicielami. Dla Wawrzyszewa i Młocin, gdzie mamy prawo użytkowania wieczystego, wystąpiliśmy o warunki zabudowy w zakresie odpowiedzi na pytanie, co tam możemy w przyszłości wybudować? Jakie możemy tam inwestycje zaplanować, co nie oznacza, że chcemy budować od razu i masowo. I tam było około 10 wniosków" - mówiła Barbara Różewska.

Barbara Różewska zaznaczyła również, że złożenie wniosków o nadbudowę ma związek z brakiem wind w blokach i ma na celu rozwiązanie tego problemu.

"Co do wniosków o nadbudowę, to wielu starszych lokatorów, czy też z niepełnosprawnościami, zgłasza nam, że największym problemem, z którym na co dzień się borykają jest brak windy. Dlatego rozważamy w przyszłości nadbudowę o maksymalnie dwa piętra mieszkalne w tych blokach, żebyśmy mogli wykonać szyby windowe. Oczywiście wraz z wykonaniem całego gruntownego remontu tych bloków. Ponadto zgodnie ze statutem WSM wszelkie inwestycje wymagają zgody członków spółdzielni, zatem nic nie zrobimy wbrew mieszkańcom" - mówiła Barbara Różewska portalowi tustolica.pl.

Nowy mural Tytusa Brzozowskiego w Warszawie. Zobacz zdjęcia

Warszawa kontrastów. Bloki z wielkiej płyty obok szklanych wieżowców