WĘGIEL

i

Autor: Pixabay

Ostatnie dni na złożenie wniosku o dodatek węglowy. W przepisach niedawno wprowadzono ważne zmiany

2022-11-28 9:05

Wnioski o dodatek węglowy można składać jeszcze tylko przez kilka dni - do 30 listopada. Warto przypomnieć, że niedawno wprowadzono ważne zmiany przepisów ws. dodatku. Sprawdźcie, jakie są nowe zasady ubiegania się o dodatek węglowy na jeden adres i czy nadal wymagana jest deklaracja CEEB.

Wnioski o dodatek węglowy tylko do 30 listopada

30 listopada upływa termin składania wniosku o dodatek węglowy. Wnioski o dodatek węglowy można składać osobiście w urzędzie gminy, pocztą tradycyjną bądź elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP.

We wniosku o dodatek węglowy należy podać m.in. imię i nazwisko wnioskodawcy, numer PESEL, dane dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. dowodu osobistego), adres zamieszkania, informację o źródle ogrzewania na paliwo stałe, mail, na który zostanie wysłana informacja o przyznaniu dodatku węglowego oraz numer konta, na który mają wpłynąć pieniądze.

Czytaj również: Uwaga, klienci mBanku. Właśnie szykują się ważne zmiany, chodzi też o kredyty i płatności

Zmiany w przyznawaniu dodatku węglowego od listopada 2022

Wcześniejsze przepisy o przyznaniu dodatku węglowego powodowały, że na jeden adres przysługiwał tylko jeden dodatek węglowy niezależnie od tego, czy pod tym adresem prowadzono więcej, niż jedno gospodarstwo domowe. W tym wypadku wsparcie finansowe otrzymywało to gospodarstwo domowe, które złożyło wniosek jako pierwsze. Ponadto, aby otrzymać dodatek węglowy należało posiadać złożoną deklarację CEEB o źródle ciepła, brak wpisu w ewidencji uniemożliwiał staranie się o dodatkowe pieniądze na opał. Przez takie przepisy dodatku nie mogły otrzymać rodziny, które np. posiadają dwa oddzielne piece w jednym domu.

Od 3 listopada weszły w życie nowe przepisy w sprawie przyznawania dodatku węglowego. Po nowelizacji dodatek węglowy będą mogły otrzymać także osoby, które nie złożyły deklaracji o źródle ciepła do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). Dodatkowo jak przeczytać można na Serwisie Samorządowym PAP wyprowadzono również zmiany, dzięki którym dodatek węglowy będą mogły otrzymać także osoby prowadzące kilka oddzielnych gospodarstw domowych pod jednym adresem.

Kilka uzyskać dodatków węglowych pod jeden adres?

Warunkiem do uzyskania kolejnego dodatku węglowego na ten sam adres jest wywiad środowiskowy przeprowadzony przez urzędnika, na podstawie którego ustali on, że pod jednym adresem w odrębnych lokalach istnieje kilka niezależnych gospodarstw domowych, które wykorzystują oddzielne albo współdzielone źródło ogrzewania.

Według nowych zasad dodatek węglowy będzie przysługiwał wszystkim gospodarstwom domowym zamieszkujących pod jednym adresem.

Dodatek węglowy bez deklaracji CEEB

Jeśli dane gospodarstwo domowe nie posiada oddzielnej deklaracji CEEB to urzędnik podczas wizyty będzie mógł dokonać wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków bez konieczności składania dodatkowej deklaracji przez mieszkańców. Następnie na podstawie notatki sporządzonej w trakcie wywiadu, gmina może wydać decyzję administracyjną o przyznaniu dodatkowych pieniędzy. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego urzędnicy samodzielnie wprowadzą do CEEB informacje odnośnie źródła ciepła.

M. WĄSIK: SPECJALNA APLIKACJA WSKAŻE NAJBLIŻSZY SCHRON