„Retro Warszawa”
Wakacje spędzane w mieście nie muszą być nudne! Co więcej, odwiedzając wystawę „Retro Warszawa” w przestrzeni Fabryki Norblina, można przenieść się w czasie i odkryć tajemnice stolicy sprzed stu lat. Z myślą zarówno o najmłodszych, jak i całych rodzinach, został przygotowany szereg działań zapewniających dreszczyk emocji, solidną dawkę wiedzy i niezapomniane wrażenia.
- Lato to nie tylko czas wyjazdów – to też świetny czas na przeżywanie przygód, odkrywanie tajemnic przeszłości czy poznawanie najnowszych technologii. Wszystko to zapewnia nasza wakacyjna oferta. Proponujemy spotkania z modą lat 20. I 30., stołeczną gwarą czy wizytę w starym kinie - zapewnia Mateusz Labuda, współzałożyciel i wiceprezes zarządu Art Box Experience.
Letnie warsztaty
W sierpniowe niedziele odbywają się warsztaty dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Zajęcia trwają ok. 60 minut.
- Każda niedziela to inny temat zajęć. Rozmawiamy o gwarze warszawskiej, uczymy się rozpoznawać różne słowa i poznawać ich znaczenia, a także o przedwojennej modzie, starym kinie i jego gwiazdach. Każdy warsztat kończy się jakimś zadaniem plastycznym, które wykonujemy wspólnie przy wykorzystaniu materiałów dostępnych na zajęciach – mówi Ola Kresowska z działu edukacji Art Box Experience.
Kalendarium. Sprawdź terminy warsztatów!
7 sierpnia – GŁOWA NA GUMCE
Na ulicy przedwojennej Warszawy słychać było wiele języków i dialektów. Jidisz, niemiecki, rosyjski, a także warszawska gwara rozbrzmiewały na placach, w sklepach i na bazarach. Niektóre z słów przetrwały w polszczyźnie do dziś, innych już nie używamy. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzą wystawę i nauczą się bajerować po warszawsku.
Czytaj także: Zielona Linia uruchamia nową usługę. Skorzystają osoby z niepełnosprawnościami
21 sierpnia – MODNE LATA 20-TE, MODNE LATA 30-TE
Lata 20. i 30. to czas, kiedy w modzie zaczęło się bardzo dużo zmieniać. Ubrania zaczęły być przede wszystkim dużo wygodniejsze niż wcześniej. Strój przestał być już jedynie ozdobą, a zaczął być traktowany jako coś, w czym można się poczuć bardziej komfortowo. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, co nosiły kobiety, mężczyźni i dzieci w latach 20. i 30. XX wieku.
28 sierpnia – W STARYM KINIE
Na wystawie Retro Warszawa zostaną zaprezentowane filmy, które powstały 100 lat temu. Zabawne komedie, wciągające dramaty, filmy dokumentalne pokazujące życie codzienne warszawiaków. Czego potrzeba by nakręcić taki film? Scenariusza, gwiazdorskiej obsady, stylowych kostiumów. Podczas warsztatów uczestnicy przygotują wszystko, co potrzebne, by powstał doskonały film z epoki Międzywojnia
Rodzinne zwiedzanie
To gra dla rodzin z dziećmi od 5 do 12 lat. Przygotowano rodzinną ścieżkę zwiedzania. Wystarczy przyjść na wystawę w dowolnym terminie, pobrać przy kasie druk ze specjalną, rodzinną mapą i stać się Warszawskimi Tropicielami.
Spacery
Wystawa „Retro Warszawa” w przestrzeni Art Box Experience jest częścią miejskiej tkanki, dlatego po jej obejrzeniu, organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w jednym ze spacerów. Pozwalają one lepiej poznać przestrzeń miasta i na własne oczy przekonać się, jak na przestrzeni lat, zmieniła się Warszawa. - Zapraszamy na spacer po warszawskiej Woli. Okolice Fabryki Norblina to fascynujące miejsce, gdzie przeszłość miasta miesza się z teraźniejszością i przyszłością. Najstarsze kamienice Woli, pamiątki po jej przemysłowej historii, kryją się pomiędzy szklanymi wysokościowcami. Zapraszamy na spacer miejski który odsłoni tajemnice dzielnicy - informują organizatorzy.
W letnich spacerach można wziąć udział: 21.08, 28.08 o godzinie 15:00.
Multisensoryczne widowisko
Retro Warszawa to multisensoryczne widowisko przenoszące widzów do pełnej gwaru, muzyki i kolorów stolicy sprzed stu lat. Niczym wehikuł czasu przenosi na kilkadziesiąt minut do przedwojennej stolicy, zanurzając widzów w ożywione cyfrowo obrazy, wyraziste kolory, muzykę i dźwięki codziennego życia. Dzięki zintegrowanemu systemowi ekranów oferujących najwyższą jakość obrazu, zwiedzający zobaczą życie Warszawy w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, rozbrzmiewały piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga, a w kinach grano „Zapomnianą melodię”. Ścieżkę dźwiękową wystawy opracował i nagrał Jan Emil Młynarski, który skorzystał z tak zaskakujących instrumentów jak piła czy banjo. Znajdą się na niej odgłosy miasta, gwara warszawska, rozmowy w jidysz oraz warszawskie melodie.
Art Box Experience: Co to za miejsce?
Art Box Experience jest wielofunkcyjną przestrzenią immersyjną, gdzie na styku sztuki, nauki, technologii cyfrowej i rozrywki powstają unikalne multisensoryczne widowiska – wystawy, spektakle, koncerty, a także zapadające w pamięć eventy.
Czytaj także: Powstańcy Warszawscy proszą o pomoc. Trzeba zebrać ponad milion złotych. Zobacz wideo!
- Zapewniamy doświadczenia niezwykłych spotkań, wymiany idei, świata nowych wrażeń. Na 800 m2 za pomocą kilkudziesięciu najnowocześniejszych projektorów i zintegrowanych ruchomych ekranów ożywają zdigitalizowane obrazy. Towarzyszy im płynąca sferycznie ścieżka dźwiękowa. Ultranowoczesny, immersyjny system projekcji 360o pozwala nam w pełni zanurzyć się w stworzone przy użyciu zaawansowanych technologii nieograniczone spektrum doświadczeń - informuje Art Box Experience.