SMS telefon

i

Autor: Pexels

Z kraju

Dostałeś takiego SMS-a? Lepiej od razu go usuń, nadawcą wcale nie jest InPost

2023-11-28 9:54

Zapewne nikt nie chciałby otrzymać komunikatu: "Twoja paczka została wstrzymana". Doskonale wiedzą o tym oszuści, którzy podszywają się pod InPost, rozsyłając fałszywe SMS-y. Jeśli dostaliście podobną wiadomość, lepiej od razu ją usunąć, by nie zostać bez pieniędzy.

"Twoja paczka została wstrzymana"

Od dłuższego czasu służby oraz media donoszą o nowych sposobach oszustów, którzy prześcigają się w pomysłach na kradzież oszczędności nieświadomych tego ofiar. Tym razem wyłudzacze zaczęli rozsyłać SMS-y, rzekomo zlecone przez InPost. Warto jednak zaznaczyć, że nie mają one absolutnie nic wspólnego z tą popularną firmą.

Jakie dokładnie wiadomości można otrzymać od oszustów? Naszą czujność powinny wzbudzić tego rodzaju treści (często bez polskich znaków):

  • "Twoja paczka jest wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce";
  • "Paczka nie może zostać dostarczona z powodu błędnego numeru domu";
  • "Twoje przesyłki nie mogą zostać dostarczone z powodu błędnie podanego adresu".

Czytaj również: To nie koniec zamieszania wokół Oskara Szafarowicza. Nowe fakty o jego pracy w PKO BP

InPost - fałszywe SMS-y

W każdym z tego rodzaju SMS-ów znajduje się link. Rzekomo ma on przenieść odbiorcę na stronę, na której będzie mógł zaktualizować swój adres. W rzeczywistości ofiara jest jednak przekierowywana na witrynę podszywającą się pod... Pocztę Polską, co dodatkowo powinno niepokoić. Tam natomiast wyłudzacze próbują uzyskać dane dostępu do karty płatniczej, aby następnie skutecznie wyczyścić konto.

Warto zaznaczyć, że samo kliknięcie w link nie powinno teoretycznie prowadzić do natychmiastowych problemów. Lepiej jednak tego nie robić i od razu skontaktować się ze swoim bankiem lub InPostem. Tam, na infoliniach, bez trudu zweryfikujemy swoje obawy.

Niestety, jak donosi redakcja Niebezpiecznika, fałszywe SMS-y zaczęły już pojawiać się w telefonach ofiar tuż pod tymi prawdziwymi, rzeczywiście wysłanymi przez InPost. Tym bardziej warto więc zachować dużą ostrożność.

Zobacz, jak wygląda huta ArcelorMittal w Warszawie:

Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Maj