Wybuch na słońcu

i

Autor: internet / Wikimedia commons / fot. NASA

Dwa potężne wybuchy na Słońcu. Mogą doprowadzić do blackoutu?

2023-01-12 10:16

Do dwóch potężnych wybuchów na Słońcu doszło 9 i 10 stycznia. NOAA ostrzega, że oba rozbłyski były klasy X. Oznacza to, że są one najsilniejsze i mogą doprowadzić do blackoutu radiowego. Więcej o tym, co obecnie dzieje się na Słońcu przeczytacie w artykule.

Dwa potężne wybuchy na Słońcu

Silny rozbłysk słoneczny może wpłynąć na działanie elektroniki. W ciągu ostatnich dni doszło, aż do dwóch takich wybuchów na Słońcu, a NOAA (ang. National Oceanic and Atmospheric Administration) ostrzega przed kolejnym, do którego może dojść jeszcze dziś.

Do rozbłysków słonecznych dochodzi, gdy energia zmagazynowana nad plamami słonecznymi, zostaje nagle uwolniona, dochodzi wtedy do olbrzymiego wybuchu. Naukowcy określają siłę wybuchów na słońcu w pięciostopniowej skali, która uwzględnia jasność rozbłysku w długości fal rentgenowskich. Rozbłyski z 9 i 10 stycznia zostały zakwalifikowane do klasy X – czyli najsilniejszych. Rozbłysk z 9 stycznia został sklasyfikowany jako X 1,9, był więc bardzo silny, ale na szczęście plama AR3 184, z której doszło do wybuchu nie była akurat zwrócona w kierunku Ziemi. Wybuch z 10 stycznia został opisany jako X1 i pochodził z plamy AR3 186.

Rozbłyski o tej sile mogą doprowadzić do blackoutu radiowego. Gdy impet wybuchów dotrze na Ziemię łączność satelitarna, radiowa, sygnały GPS, czy internet może działać trochę gorzej. Najbardziej narażone na zakłócenia wywołane kosmiczną burzą są satelity, statki kosmiczne i astronauci. Na szczęście poza opisanymi wyżej zakłóceniami nie odczujemy innych negatywnych efektów tych wybuchów, gdyż przed zgubnym efektem kosmicznych burz chroni nas pole magnetyczne naszej planety.

Zwiększona aktywność Słońca. Co nam grozi?

Zwiększoną aktywność Słońca występuje pod koniec każdego 11-letniego cyklu słonecznego. W przypadku obecnego cyklu takich wybuchów będzie jeszcze więcej, bo w szczyt aktywności Słońce powinno wejść dopiero w 2025 r. To właśnie wtedy będziemy mogli spodziewać się większej liczby zjawisk, takich jak rozbłyski słoneczne, burze geomagnetyczne, czy tornada słoneczne. Niewykluczone, że jeden z potężny wybuch skierowany w ziemię w tym okresie może zapewnić nam ocięcie od internetu. Jeden z najpoważniejszych przypadków tego zjawiska, miał miejsce w 1989 r. i spowodował 9-godzinną przerwę w dostawie prądu w kanadyjskim Quebecu.