Dwa razy więcej pieniędzy na in-vitro. Co trzeba zrobić, by dostać dofinansowannie?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Dwa razy więcej pieniędzy na in-vitro. Co trzeba zrobić, by dostać dofinansowannie?

Dwa razy więcej pieniędzy na in-vitro. Co trzeba zrobić, by dostać dofinansowanie?

2021-03-24 17:15

24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Życia. W związku z tym warszawski ratusz przypomina o programie in-vitro. Kto może starać się o dofinansowanie? Ile pieniędzy można dostać na in vitro? Jak duży jest problem niepłodności? Dowiesz się więcej czytając artykuł.

Według danych WHO zjawisko niepłodności dotyczy 10-12 proc. populacji. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii szacuje, że problem niepłodności dotyczy nawet 1,5 mln par. W Warszawie może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy par.

Dwa razy więcej środków na program in vitro

Z pierwszej edycji programu in-vitro skorzystało 3,2 tys. par, a urodziło się 616 dzieci. Obecnie, do 2022 roku trwa druga edycja programu. W sumie od 2017 r. przyszło na świat 1012 dzieci.

- Zgodnie z obietnicą rozszerzyliśmy warszawski program in vitro. Wysokość dofinansowania została zwiększona i wynosi teraz 6 tys. zł do jednej próby. Na realizację programu mamy 33 mln zł, co jest sumą niemal dwa razy większą niż w pierwszej edycji programu - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Dofinansowanie dla 1800 par rocznie

Program zakłada dofinansowanie procedur zapłodnienia pozaustrojowego, ochrony płodności dla kobiet przed leczeniem nowotworów oraz wykładów dla młodzieży dotyczących zapobiegania i leczenia niepłodności. Z dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego może skorzystać ok. 1800 par rocznie, a jedna para ma prawo skorzystania z maksymalnie trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego.

Umowy z miastem podpisało osiem klinik, do których na leczenie będą mogły zapisywać się pary małżeńskie lub partnerskie od co najmniej dwóch lat zamieszkujące w Warszawie.

Co zrobić, by wziąć udział w programie?

W dniu kwalifikacji do programu kobieta powinna mieć:

  • ukończone 25 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego),
  • ukończone 18 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych).

Para poddała się wcześniejszemu leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.

Czytaj także: Sprawdzamy sytuację w Szpitalu Południowym na Ursynowie! "Szukamy lekarzy spoza Warszawy"

Wysokość dofinansowania

Warszawskie małżeństwa i pary mogą starać się o dofinansowanie procedury in vitro w wysokości do 6 tys. zł dla każdej z trzech możliwych prób zapłodnienia pozaustrojowego oraz 3,6 tys. zł w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych

Rządowy Program Zdrowia bez in vitro

Warszawa razem z innymi miastami zawnioskowała o uwzględnienie zapisów dot. zdrowia prokreacyjnego w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025. Zadanie to zostało pominięte w rządowym projekcie. Brak takich zapisów może skutkować negatywną oceną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji programów wspierania prokreacji oraz finansowania in vitro prowadzonych przez samorządy.

- To zaskakujące, że rząd, który ciągle podkreśla jak dba o polskie rodziny, odbiera milionom obywateli możliwość korzystania z nowoczesnych metod leczenia niepłodności. Dane demograficzne nie kłamią – w Polsce przychodzi na świat coraz mniej dzieci, a do 2029 r. liczba ludności spadnie o ponad 1 mln – dodał Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W 2020 roku w Warszawie urodziło się 35 508 dzieci. Jest to o 900 mniej niż w 2019 roku (36 410 urodzeń).

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Banalny test z matematyki. Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 15
60 + 6 ⋅ 10 = ?
Raport z anteny 24.03, godz.10