Atrakcyjna działka w centrum Warszawy na sprzedaż
Od 11 grudnia można wziąć udział w elektronicznej licytacji działki przy ul. Emilii Plater 51 w Warszawie, która potrwa do 18 grudnia. Cena wywoławcza wyniosła 99 milionów złotych, a wstępnie szacuje się wartość gruntu na 133 mln zł. Działka ma regularne wymiary (69 m długości i 30 m szerokości), co sprawia, że jest świetna do zabudowy biurowej, mieszkaniowej i usługowej.
Ewentualny inwestor może mieć jednak problemy - grunt nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Obecnie ów plan jest na etapie projektowania i konsultacji. Oznacza to tyle, że inwestor będzie musiał pozyskać decyzję o warunkach zabudowy. Taka decyzja została wydana w 2015 roku, i to na budowę obiektu biurowego o wysokości 196 m. Jeśli jednak pojawi się zupełnie inny pomysł, konieczna będzie kolejna. Następnym problemem dla inwestora może być fakt, że grunt jest obciążony hipoteką. Dodatkowo obowiązuje tam służebność gruntowa. Projekt w tym przypadku musiałby być sporządzony tak, aby inwestycja nie ograniczała nasłonecznienia budynkowi przy ul. Pańskiej.
Co znajdowało się przy Emilii Plater 51?
W latach 1966-1969 na działce wybudowano słynny pawilon "Emilia". Za projekt byli odpowiedzialni architekci Marian Kuźniar, Hanna Lewicka i Czesław Wegner. Obiekt, który składał się z trzech pięter (w tym podziemnej kondygnacji), zawierał w sobie salon meblowy. W momencie otwarcia był to największy kompleks tego typu w Polsce. Budynek robił wrażenie - dzięki temu, że był przeszklony, można było oglądać meble, nie wchodząc nawet do środka. Po upadku komunizmu sprywatyzowano spółkę Meble Emilia.
W 2008 roku w budynku zorganizowano tymczasową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Po ośmiu latach obecności w słynnym pawilonie muzeum musiało się jednak wynieść, ponieważ budynek nabył inwestor. Deweloper Griffin mimo protestów wyburzył kompleks, a na jego miejsce miał postawić wieżowiec. Nie doszło do tego z przyczyn finansowych, dlatego działka stoi pusta po dziś dzień. Były również plany odbudowy pawilonu "Emilia" niedaleko oryginalnej lokalizacji - pod Pałacem Kultury i Nauki. Również i tutaj wszystko skończyło się fiaskiem.
Likwidowany kiosk Ruchu na stacji Natolin, zobacz zdjęcia: