Dzień Mężczyzn 2023
Dziś Dzień Mężczyzn! Dopiero co świętowaliśmy Dzień Kobiet, a już w kalendarzu czeka kolejne święto. Dzień mężczyzn obchodzony jest każdego roku tego samego dnia, czyli 10 marca. Co ciekawe, panowie mają więcej takich atrakcji w roku. 30 września jest Dzień Chłopaka, a 19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Mężczyzn.
Może z tej okazji warto zainwestować... w swoje zdrowie! Mężczyźni chorują częściej niż kobiety i statystycznie krócej od nich żyją. Na szczęście średnia długość życia na całym świecie regularnie wzrasta. Niestety, według Światowej Organizacji Zdrowia mężczyźni w Polsce żyją aż o 4,6 roku krócej niż obywatele innych krajów.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wskazuje, że polscy panowie w zdrowiu żyją tylko do 59 roku życia. By zmienić tę przykrą statystykę, konieczne będą takie komponenty, jak: zdrowa żywność, aktywność fizyczna i regularne badania profilaktyczne dla mężczyzn!
Czytaj także: Straż Miejska rozpoczyna bezpłatne kursy samoobrony dla kobiet i mężczyzn
Podstawowe badania profilaktyczne dla mężczyzn
Lepiej zapobiegać niż leczyć - to prawda wszystkim znana. Z okazji Dnia Mężczyzn warto udać się na badania profilaktyczne, które pozwolą na wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Wiele chorób można z powodzeniem wyleczyć na ich początkowym etapie. Dzięki badaniom profilaktyczny jesteśmy w stanie kontrolować najważniejsze parametry swojego zdrowia.
Podstawowe badania, które każdy mężczyzna powinien wykonywać regularnie (najlepiej raz w roku) to:
- morfologia (analiza krwi),
- badanie ogólne moczu,
- lipidogram,
- pomiar ciśnienia tętniczego.
Te proste procedury medyczne pozwalają na wykrycie wielu problemów m.in. z wątrobą, nerkami, miażdżycą czy nadciśnieniem. Co szczególnie ważne, u młodych mężczyzn pomiędzy 20 a 30 rokiem stwierdza się najwięcej przypadków raka jądra. Mężczyźni w tym wieku powinni więc raz w miesiącu wykonywać samobadanie, a raz na trzy lata udać się na profilaktyczne badanie do urologa.
Czytaj także: Dzień Mężczyzn 2023. Jaki prezent wybrać? Ciekawe propozycje do 100 zł
Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40-tce
Do pakietu badań profilaktycznych starszych mężczyzn dochodzą nowe parametry. Należą do nich:
- kontrolowanie hormonów tarczycy,
- wykonywanie EKG,
- kontrolowanie prób wątrobowych,
- oznaczanie markerów nowotworowych.
Gdy mężczyzna skończy 40 lat, warto co dwa lata wybrać się również do okulisty, aby zapobiec jaskrze lub innym problemom ze wzrokiem.
Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 50-tce
Około 50 roku życia należy do swoich badań włączyć również:
- systematyczną kolonoskopię,
- badanie PSA, niezwykle przydatne podczas diagnozowania chorób prostaty.
Regularne badania mogą stanowić świetną podstawę do autorefleksji i zadbania o swoje zdrowie, które w końcu jest naszą zdecydowanie najcenniejszą wartością. W tym dniu życzymy go więc wszystkim czytającym nas panom!