Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1, listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27, stycznia – w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Celem obchodów jest nie tylko wspomnienie pomordowanych Żydów i innych ofiar hitlerowskiej zbrodni ludobójstwa w czasie II wojny światowej, ale też wyrażenie sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. Te cele przyświecają też organizatorom uroczystości w Warszawie. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu każdego roku gromadzą w stolicy przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych. Tak będzie i tym razem. Z dalszej części artykułu dowiecie się, co jest planowane na czwartek, 27. stycznia.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Warszawie
Uroczystości 27. stycznia zaczną się o godzinie 13.00. Na początek zaplanowano złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta (ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej) i odprawienie modlitwy ekumenicznej za pomordowanych.
Organizatorzy zachęcają mieszkańców i mieszkanki do postawienia w oknie zapalonej świecy o godzinie 18:00. Będzie to symbol pamięci o tych, którzy ginęli w obozach zagłady i gettach. Światło Pamięci można także zapalić w Internecie za pośrednictwem aplikacji dostępnej na profilu FB Fundacji Shalom. Wirtualną świecę można udostępnić na swoim Facebooku.
27 stycznia na ulice Warszawy wyjedzie zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd przypomni o tramwaju kursującym w getcie warszawskim w czasie II wojny światowej. Skład przejedzie trasą: pl. Narutowicza – Marszałkowska - Stawki – Popiełuszki - Metro Marymont – Okopowa - pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich zaprasza zaś na spektakl-performance zatytułowany "PIF PAF IN PIACH" w reżyserii Gołdy Tencer, we współpracy z Karoliną Kirsz. Performance odbędzie się 27 stycznia w godzinach 17.00 - 20.00w budynku Reduty Banku Polskiego, przy ulicy Bielańskiej 10. Wstęp wolny.
Zwieńczeniem uroczystości 27. stycznia będzie koncert w muzeum POLIN. Wykonane zostaną pieśni do słów poezji Zuzanny Ginczanki. W Audytorium zabrzmi siedem premierowych kompozycji. Bezpłatne wejściówki oraz informacje o koncercie znajdziecie na stronie Muzeum.
Źródło: um.warszawa.pl
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!