Konferencja przed festiwalem

i

Autor: Ewa Sas

Dziewięć dni z żydowską kulturą. Przed nami festiwal Warszawa Singera

2022-08-23 22:11

Koncerty, spektakle i seanse filmowe - na 19. edycji festiwalu Warszawa Singera każdy znajdzie coś dla siebie. Po pandemicznej przerwie organizatorzy znowu mogą zaprosić mieszkańców Warszawy na wydarzenia na wielką skalę. Festiwal ruszy już 27 sierpnia i potrwa do 4 września.

Lapidarium w Różance

Biorąc pod uwagę to, ile miejsc w tym roku będzie zaangażowanych w festiwal, trzeba przyznać, że przez tych dziewięć dni kultura i historia żydowska będą dominować w Warszawie.

- Mamy Teatr Żydowski, Klub Garnizonowy na Niepodległości, w Kinie Kultura mamy przegląd filmów Wojciecha Jerzego Hasa, w Teatrze Wielkim koncert finałowy i na pl/ Grzybowskim... jesteśmy w wielu miejscach, w sumie w siedmiu dzielnicach na terenie miasta - przyznaje Remigiusz Grzela, kierownik literacki festiwalu.

Rusza Warszawa Singera

Wydarzeniem na ogromną skalę będzie performance o tytule "Pif Paf in piach". W ciągu 3 godzin w budynku Reduty Banku Polskiego będzie można zobaczyć 50 różnych aktorów.

- Będą to historie osób, które były w getcie. Marysia Ajzensztadt, która była nazywana słowikiem getta. Szlengel, wybitny poeta. Janusz Korczak, 13-letnia tancerka. Chcemy mówić o tych osobach. Gramy na trzech piętrach. Będą udział brały również dzieci i studenci szkół teatralnych - mówi dyrektor festiwalu, Gołda Tencer.

Performance będzie można go zobaczyć 1 września od godziny 17.00. Kolejnym wydarzeniem, na które zaprasza dyrektor festiwalu jest Szabat Szalom na Placu Grzybowskim 2 września o godzinie 18.00.

- Opowiadamy o Królowej Sobocie, która przychodzi do nas. Śpiewamy piosenki, jest poczęstunek...to już taka tradycja festiwalowa!

Wojciech Jerzy Has na dużym ekranie

Od samego początku do ostatniego dnia festiwalu o godzinie 19.00 w Kinie Kultura będzie można zobaczyć filmy Wojciecha Jerzego Hasa. Niektóre z nich po raz pierwszy i jedyny zobaczymy na dużym ekranie.

- Zaprezentowane zostaną te najbardziej znane obrazy, czyli "Jak być kochaną", "Sanatorium pod klepsydrą", "Pamiętnik znaleziony w Saragossie" - wymienia dziennikarka Grażyna Torbicka. - Ale będzie można też zobaczyć filmy takie, jak "Pismak", "Osobisty pamiętnik grzesznika", "Niezwykła podróż Baltazara Kobera", "Szyfry", "Nieciekawa historia". Tych filmów nie mamy okazji zobaczyć na dużym ekranie!

Oprócz Grażyny Torbickiej prelekcje wygłaszać będą Tomasz Raczek i Marcin Radomski. Wśród gości będą m.in. współtwórcy filmów, jak Jan Nowicki, ale też Piotr Bajor i Ewa Wiśniewska. Pełen repertuar festiwalu znajdziecie tutaj.

Jaki kolor ma Twoja osobowość? 10 pytań sprawdzających!

Pytanie 1 z 10
Jaka pora roku jest Twoją ulubioną?