Paweł Grzesiowski

i

Autor: PAP/Piotr Nowak

Prawo

E-papierosy bez nikotyny tylko dla dorosłych. GIS chce całkowitego zakazu

2025-01-20 18:13

We wtorek, 21 stycznia rząd zajmie się m.in. projektem zakazującym sprzedaży nieletnim e-papierosów niezawierających nikotyny. Rozpatrzy też propozycję Ministerstwa Finansów, nakładającą akcyzę na wielorazowe e-papierosy, podgrzewacze i saszetki nikotynowe. Choć póki co w kontekście zakazów mówi się głównie o nieletnich, zdaniem GIS regulacja powinna ostatecznie objąć wszystkich.

Rząd zajmie się kwestią e-papierosów

Rada Ministrów zbierze się we wtorek o godz. 12:00. W porządku obrad jest m.in. projekt resortu zdrowia, nowelizujący ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wprowadza on zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 lat bez względu na to, czy dany produkt ma, czy też nie ma w swoim składzie nikotyny.

Projekt zakłada też m.in. zmianę definicji "palenia papierosów elektronicznych", która spowoduje, że używanie papierosów elektronicznych z płynem beznikotynowym (wydzielających parę niezawierającą nikotyny) będzie zakazane w miejscach publicznych, gdzie obecnie obowiązuje zakaz używania papierosów elektronicznych z płynem zawierającym nikotynę. To m.in. szkoły i przedszkola, przystanki komunikacji publicznej i place zabaw dla dzieci.

Ponadto projekt Ministerstwa Zdrowia da prezesowi Biura do spraw Substancji Chemicznych prawo do żądania od producentów i importerów nowatorskich wyrobów tytoniowych przeprowadzenia dodatkowych badań lub przekazania dodatkowych informacji, co pozwolić na bardziej kompleksową ocenę wyrobów, które są wprowadzane do obrotu. Zmiana wynika z obowiązku wdrożenia unijnych przepisów.

Rząd ma się też zająć przygotowanym przez resort finansów projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów: wielorazowych papierosów elektronicznych, podgrzewaczy, urządzeń wielofunkcyjnych i części do nich, saszetek nikotynowych oraz innych wyrobów nikotynowych. Projekt rozszerza też definicję wyrobów nowatorskich o wyroby beztytoniowe, co spowoduje, że również one będą podlegać akcyzie.

Ponadto propozycja MF podnosi akcyzę na płyn zawarty w jednorazowych e-papierosach. Uzupełnia też katalog wyrobów akcyzowych, wobec których następuje wykonanie orzeczenia sądu o ich przepadku poprzez ich zniszczenie, o urządzenia do waporyzacji (wielorazowe papierosy elektroniczne, podgrzewacze i urządzenia wielofunkcyjne), zestawy części do urządzeń do waporyzacji, saszetki nikotynowe, inne wyroby nikotynowe oraz jednorazowe e-papierosy.

Zakaz obejmie też dorosłych? Tego chce GIS

Zdaniem ekspertów wprowadzenie opisanego wyżej zakazu sprzedaży tzw. jednorazówek nikotynowych i beznikotynowych oraz saszetek nikotynowych dzieciom i młodzieży jest bardzo potrzebne. Niestety, problem wczesnego uzależnienia wśród młodych staje się coraz większy. Reporterka Radia ESKA przekazała, że z ankiet przeprowadzonych w szczecińskich szkołach przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca wynika, iż niemal co drugi uczeń codziennie używa e-papierosów. Przyczyny ich popularności są różne - młodzi mówią, że są powszechne wśród rówieśników, że im smakują.

- Co trzeci uczeń z naszych badanych palaczy, używający jednorazowych e-papierosów, deklaruje, że zużywa go całkowicie w jedną dobę lub krócej. Taki jeden e-papieros jednorazowy to jest średnio równowartość jednej paczki tradycyjnych papierosów - przekazała Renata Błochowiak ze Stowarzyszenia.

Ze względu na szkodliwość tzw. jednorazówek zdaniem wielu ekspertów państwo powinno pójść z zakazem dalej. - My byśmy chętnie optowali za ogólnym zakazem dystrybucji, ponieważ uważamy, że one prowadzą do uzależnienia. Mamy bardzo poważne raporty medyczne o tym, że wapowanie substancji nawet beznikotynowych odbija się bardzo poważnie na funkcji układu oddechowego - podkreślił Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski.

Aby wprowadzić tego rodzaju regulacje, rząd będzie potrzebował zgody Komisji Europejskiej.

Współpraca: Dagmara Kendzior

Najlepsze licea w Warszawie i na Mazowszu w rankingu Perspektywy 2025 - zobacz zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
Zdrowo Odpytani: starzenie się skóry
Materiał sponsorowany