Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Kiedy? Jak wygląda podczas pandemii?

2020-06-22 13:14

Rozpoczęły się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Kto musi je zdać? Jak wyglądają egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie? Jakie zasady obowiązują na egzaminach przeprowadzanych podczas pandemii? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe mają udowodnić, że zdający opanował wiadomości i umiejętności z zakresu kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie, a jednocześnie dają możliwość podjęcia pracy w wybranym przez zdającego zawodzie. Egzaminy różnią się od siebie w zależności od zawodu, jednak niezależnie od wybranej przez zdającego profesji wyróżnia się:

  • część pisemną,
  • część praktyczną.

Część pisemna

Część pisemna egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe składa się z 40 zadań zamkniętych. Przy każdym z nich możliwa jest wyłącznie jedna prawidłowa odpowiedź. Część pisemna trwa 60 minut i może być przeprowadzona zarówno w formie tradycyjnej przy użyciu papierowych arkuszy lub na komputerze.

Czytaj także: Matura 2020: Co można wnieść ze sobą na maturę? CKE publikuje listę dozwolonych przedmiotów

Część praktyczna

Część praktyczna trwa co najmniej 120 minut, ale może trwać nawet 240 minut, czyli nawet 4 godziny! Wszystko zależy od zadania, które zdający otrzyma na arkuszu egzaminacyjnym. Część praktyczna egzaminu odbywa się na specjalnie wyznaczonym stanowisku egzaminacyjnym, podczas tej części wykonywana jest konkretna usługa.

Czytaj także: Do kiedy jest ważna legitymacja studencka? Ulgi i zniżki dla studentów

Matura z polskiego 2020. Jak poradzili sobie uczniowie z Rzeszowa?

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe - terminy

  • Formuła 2020, Formuła 2017 - 22.06 - 09.07
  • Formuła 2019 - 17.08 - 28.08

Jakie zasady obowiązują na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe?

Należy pamiętać o tym, że wciąż mamy pandemię koronawirusa. W związku z tym podczas egzaminów obowiązują szczególne zasady. Zdający muszą pamiętać o zakryciu ust i nosa - podczas samego egzaminu nie jest to konieczne, ale jeśli zdający bądź egzaminujący uzna, że jest taka konieczność, osoby mogą pozostać w maseczkach. Należy pamiętać o zachowaniu odstępu, a także o dezynfekcji rąk. Zdający ma korzystać z własnych przyborów piśmienniczych. Ławki w sali egzaminacyjnej należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku. Nie wprowadza się ograniczeń dotyczących liczby osób w sali (przy zachowaniu odpowiednich odstępów), jednak zaleca się przeprowadzanie egzaminu w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Nowe i stare pytania! Sprawdź się!

Pytanie 1 z 1
Który z wymienionych sposobów przewożenia gaśnicy w samochodzie osobowym jest właściwy?