Ekran ledowy w Warszawie

i

Autor: Polski Alarm Smogowy

Ekrany pokażą, jakim powietrzem oddychamy. Kolejna część kampanii Polskiego Alarmu Smogowego

2022-12-14 14:15

W połowie listopada Polski Alarm Smogowy ruszył z akcją z mobilnymi płucami, które pokazują, jakiej jakości jest powietrze w danym mieście. Płuca te wciąż jeżdżą i co dwa tygodnie zmieniają lokalizację. Teraz kampania informacyjna PAS poszerza się o część przedstawianą na ledowych ekranach, które można zobaczyć w 63 miejscowościach w Polsce.

Na ponad dwudziestu tysiącach ekranów, w tym na największych wyświetlaczach LED w głównych miastach Polski, wyświetlane będą oddychające płuca, których kolor zależny jest od zanieczyszczenia powietrza w okolicy. Na ekranach będzie też wyświetlana informacja o aktualnym stężeniu pyłów PM10.

- W tej chwili mamy ok. 50 mg stężenia pyłu PM10 i te wirtualne płuca mają kolor ciemnoszary, ale gdy stężenie pyłu będzie rosło, płuca będą ciemniały, aż będą miały czarny kolor przy bardzo złej jakości powietrza - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj również: Gdzie kupić choinkę w Warszawie? Lista stoisk i punktów sprzedaży

Wszyscy warszawiacy będą mogli zobaczyć, jakim powietrzem oddychamy

Ekrany ledowe będzie można znaleźć w różnych miejscach w Warszawie. Ten największy i najbardziej rzucający się w oczy znajduje się na ścianie budynku dworca centralnego od strony Alei Jerozolimskich. - Te ekrany mają wbudowane czujniki, które sprawdzają stężenie pyłów - mówi Aleksandra Strzelecka ze Screen Network, firmy odpowiedzialnej za ekrany. - Tak jest w przypadku tych, które są na zewnątrz budynku. Te ekrany, które są wewnątrz budynków, biorą informację z najbliższego czujnika - wyjaśnia.

Jak podkreśla Piotr Siergiej, edukowanie o smogu wciąż jest bardzo ważne. - Chcemy obudzić ludzi i przekonać ich do tego, by zmienić tę jakość powietrza, bo samo ostrzeganie nic nam nie da, musimy pobudzić ludzi do działania - mówi rzecznik PAS. - Tymi działaniami są wymiana kotła, ocieplenie budynku. To nie tylko korzyść dla naszego zdrowia, ale też portfela, bo lepszy kocioł, lepsze ocieplenie to mniejsze koszty ogrzewania.

W Warszawie na wymianę wciąż czeka ok. 6 tysięcy kopciuchów.

Przegrałem MILION dolarów w kasynie. Kim jest MEKAMBE, gwiazda internetu? | Komentery EXTRA

QUIZ. Jak potężna jest Twoja intuicja? Czy potrafisz rozpoznać zło?

Pytanie 1 z 8
Późno w nocy ktoś dzwoni do drzwi. Co robisz?