Wielki post dla katolików rządzi się swoimi prawami. Jednym z jego nieodłącznych elementów są drogi krzyżowe, które odbywają się w kościołach. Jak się okazuje, dla osób, które potrzebują większego skupienia i wyciszenia istnieje opcja... ekstremalnej drogi krzyżowej. Wydarzenia tego typu organizowane są od lat w całej Polsce.
Czytaj także: Wielki post. Do kiedy potrwa i jakie w tym czasie są "zakazy"?
Ekstremalna droga krzyżowa 2023
O ile "zwykła" droga krzyżowa trwa do godziny, odbywa się w świątyni i ma na celu spokojne wspomnienie męki Jezusa Chrystusa, opisanej w Piśmie Świętym, o tyle ta ekstremalna stanowi duże wyzwanie dla jej uczestników.
Ekstremalna droga krzyżowa to ponad 40-kilometrowa wędrówka w nocy, samotności i milczeniu. Człowiek, który bierze w niej udział, zdany jest wyłącznie na siebie i własne siły.
Od organizatorów dostaje do ręki mapę i rozważania - 14 stacji męki Jezusa. Wydarzenie nakierowane jest na doświadczenie bólu, zmęczenia i przekraczania własnych granic. Ma to być duchowym ćwiczeniem w czasie wielkiego postu. Na Mazowszu organizowane jest niejedno tego rodzaju wydarzenie.
Czytaj także: Spowiedź online i przez telefon - Warszawa. Gdzie najlepiej się wyspowiadać? [BEZPIECZNA SPOWIEDŹ, GODZINY]
Co ważne, każdy uczestnik powinien sam ocenić, czy jest w stanie przejść taką drogę bez poważnego uszczerbku na zdrowiu. Niektóre choroby i stany fizyczne uniemożliwiają takie wyzwania. Na ekstremalną drogę krzyżową zapisać trzeba się z wyprzedzeniem, a kapłani zwykle informują o niej na mszy świętej lub za pomocą mediów społecznościowych.