ESKA - "Razem przeciw depresji"

"ESKA - Razem przeciw depresji" w Legionowie. Psycholożka powiedziała nauczycielom i uczniom, jak nie bać się rozmawiać o depresji

2023-12-12 10:13

W ramach akcji "ESKA - Razem przeciw depresji" 11 grudnia w II LO im. Jana III Sobieskiego w Legionowie (mazowieckie) odbyły się dwa spotkania. Jedno z nauczycielami oraz prezydentem miasta, a drugie z uczniami liceum. Poprowadziła je Maja Pisarek, psycholog i psychotraumatolog. "Mamy nadzieję, że ten projekt sprawi, że przestaną się państwo bać rozmawiać o depresji" - mówiła.

11 grudnia w II liceum Jana III Sobieskiego w Legionowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami wszystkich publicznych szkół podstawowych w Legionowie, które poprowadziła Maja Pisarek. To współautorka projektu "ESKA - Razem przeciw depresji", doświadczona psycholożka oraz psychotraumatolożka. Podczas rozmowy z nauczycielami, specjalistami oraz prezydentem Legionowa Romanem Smogorzewskim Maja Pisarek opowiedziała o narastającym problemie, jakim jest depresja wśród młodych ludzi. Szacuje się, że w Polsce co piąty nastolatek wykazuje objawy tej choroby. Właśnie dlatego władze Legionowa postanowiły wziąć udział w kampanii Radia Eska, która ma na celu edukacje na ten temat.

Jak tłumaczyła podczas spotkania Maja Pisarek, pomimo że żyjemy w erze powszechnego dostępu do darmowej informacji, ponad 50 proc. młodzieży nie wie, jak poradzić sobie w problematycznej sytuacji oraz kogo prosić o pomoc, dlatego szkoły powinny wziąć odpowiedzialność i uświadamiać młodych ludzi.

"Szkoła na ten moment najważniejsze, żeby zapobiegała. Jeśli dzieci będą wiedziały, jakie są pierwsze objawy depresji, gdzie się zgłosić, po czym można to rozpoznać, to jest dużo większa szansa, że depresja zostanie rozpoznana, zanim się utrwalą zachowania negatywne" - mówiła Maja Pisarek.

Jak rozpoznać depresję? Co można zrobić, by jej przeciwdziałać?

Specjalistka opowiedziała zebranym o tym, jak rozpoznać depresję wśród dzieci i młodzieży. Z najważniejszymi informacjami na ten temat można zapoznać się tutaj.

Podczas spotkania zostały poruszone również inne tematy związane z tą chorobą. Maja Pisarek opowiedziała zebranym o tym, jaką rolę szkoła powinna odgrywać w radzeniu sobie z depresją, a jaką rodzice, a także o tym, jak należy rozmawiać z dzieckiem, by potrafiło ono zdrowo wyrażać emocje. Jak tłumaczyła, warto pokazywać, że dorośli nie są idealni, niewzruszeni, ale że także mają swoje problemy. Młodzieży należy pokazywać, jak sobie z nimi radzić, by miała pozytywne wzorce.

"Wystarczy powiedzieć dzieciom, że państwu jako specjalistom się też zdarza mieć gorszy dzień. Powiedzieć: nie udało mi się coś, źle wypełniłam dokumenty, miałam nieprzyjemną rozmowę z dyrektorem na ten temat, to się nam zdarza. Myślę, że każdy miał taką sytuację, że coś zrobił źle. Ale czy mówimy o tym dzieciom? Nie mówimy. Dlaczego? Bo rodzice, dorośli i nauczyciele są idealni. Dopóki my będziemy się tak zachowywać i nie będziemy pokazywać dzieciom, jak rozwiązujemy problemy, jak stawiamy im czoła, i dopóki nie będziemy przyznawać, że też mamy słabsze momenty, dopóty dzieci będą miały trudność z emocjami. Musimy pomagać im w znalezieniu rozwiązania takich kłopotów. Ale przede wszystkim trzeba podkreślać, że to, że pojawiają się emocje, to jest okej" - tłumaczyła podczas spotkania Maja Pisarek.

"ESKA - Razem przeciw depresji" w II LO im. Jana III Sobieskiego w Legionowie

Jak tłumaczyła Maja Pisarek, projekt "ESKA - Razem przeciw depresji" ma na celu uświadamianie uczniów oraz nauczycieli i rodziców w temacie tej choroby, a także pokazanie, jak można sobie z nią radzić.

"Ten projekt jest po to, żeby pomagać, ten projekt nie jest po to, żeby zrobić z dzisiejszego dnia Blue Monday, ten projekt jest po to, żebyśmy się nauczyli i uświadomili sobie, że ta pomoc może zacząć się od nas, że nie musimy być bezradni, oglądać czegoś z boku i czekać aż ktoś inny zajmie się tematem" - powiedziała Maja Pisarek w legionowskim liceum.

Wszystkie informacje na temat depresji stworzone w ramach kampanii "ESKA - Razem przeciw depresji" można znaleźć tutaj. Znajdują się tam artykuły poświęcone m.in. mediom społecznościowym i ich wpływowi na młode umysły, aktywności fizycznej w kontekście samopoczucia, depresji u rodzica, najnowszym strategiom w leczeniu depresji czy budowaniu zdrowego umysłu.

Na spotkania w II LO im. Jana III Sobieskiego w Legionowie pojawił się również prezydent miasta Roman Smogorzewski, który także zabrał głos i zaapelował do zebranych.

"Jeszcze sto lat temu mózgi dzieci kształtowały się w spokoju, ciszy i powoli. Wtedy jeszcze radia nie było w większości domów, ale dzisiaj jak jeżdżę i obserwuję, także w Polsce, to zdarza się, że jeszcze dziecko nawet nie siedzi, a już dostaje smartfona. Jest coś takiego jak psychologia ewolucyjna i ta zmiana nastąpiła bardzo szybko, a mózgi naszych dzieci są do tego jeszcze nieprzygotowane i myślę, że jeszcze wciąż mało wiemy, o tym jak im pomagać" - powiedział prezydent Legionowa Roman Smogorzewski.

"Niestety ten dzisiejszy świat te niewykształcone umysły poddaje wielu bodźcom, które mogą mieć na nie negatywny wpływ. Dlatego zachęcam państwa, żebyśmy się do tego tematu przygotowali, bo mamy odpowiedzialność za to młode pokolenie" - dodał.

Uczniowie legionowskiego liceum wzięli udział w akcji "ESKA - Razem przeciw depresji"

Podczas drugiej części wizyty w legionowskim liceum Maja Pisarek spotkała się z uczniami klasy pierwszej, którym opowiedziała, o tym jak rozpoznać u siebie lub u kogoś w swoim bliskim otoczeniu depresję i co robić, kiedy uda się im to zrobić. Uczniowie podzieli się także swoimi refleksjami i doświadczeniami związanymi z tym problemem. Psycholożka zachęciła młodzież do obejrzenia interaktywnego filmu, który powstał w ramach projektu "ESKA - Razem przeciw depresji". Podczas seansu można wpływać na losy głównej bohaterki, a jego celem jest pomoc Alicji w pokonaniu depresji.

"Główną bohaterkę Alicję poznajemy w dość trudnym momencie jej życia. Właśnie rozpoczęła naukę w szkole średniej i dość trudno jest się jej w nowej rzeczywistości odnaleźć. Nieco inaczej wyobrażała sobie ten czas. W szkole podstawowej w ogóle nie musiała przykładać się do nauki, a dobre oceny wpadały jej bez żadnego wysiłku. W liceum rzeczywistość jest nieco inna. Oceny nie są takie wysokie, a uczyć się trzeba sporo. Alicja jest w tym pogubiona. A do tego rodzice nie potrafią osadzić się w nowej rzeczywistości i nie są na bieżąco z potrzebami nastolatki. Co z tego wyniknie?" - czytamy w opisie fabuły filmu.

Film, do którego scenariusz stworzyła Maja Pisarek, można obejrzeć tutaj. Jego zadaniem jest edukacja na temat problemu depresji, a także pobudzenie wyobraźni, sprowokowanie rozmowy oraz nauczenie słuchania.

Jeśli potrzebujesz pomocy, pamiętaj, że telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę jest czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu, także w dni ustawowo wolne od pracy. Więcej informacji tutaj.

Tak wyglądało spotkanie w ramach akcji "ESKA - Razem przeciw depresji" w Legionowie: