euro

i

Autor: Unsplash

Finanse

Euro w Polsce? Minister finansów odpowiedział wprost

2024-05-17 20:36

Minister finansów Andrzej Domański podczas wystąpienia w mediach społecznościowych odpowiedział na pytanie o ewentualne przyjęcie waluty euro w Polsce. Jak stwierdził, krajowa gospodarka nie jest gotowa na ten krok. - W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro - dodał.

Domański podczas "Live z ministrem finansów" odpowiadał m.in. na pytania internautów. Przypomniał, że w tym roku polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 3,1 proc. i że w roku 2025 oczekiwany jest wzrost na poziomie 3,7 proc. PKB. - Gospodarka jest w dobrej, a nawet bardzo dobrej kondycji, ale chcemy rosnąć szybciej, nie możemy się zadowalać wzrostem rzędu 3 proc. - powiedział.

Minister finansów o euro w Polsce

Minister odniósł się także do kwestii wprowadzenia euro w Polsce. Ocenił, że obecnie dyskusja o przyjęciu wspólnej waluty jest "dyskusją zastępczą". - Polska gospodarka jest absolutnie niegotowa na przyjęcie euro, nie spełniamy kryteriów konwergencji - powiedział Domański.

Podkreślił, że złoty wiele razy pomógł polskiej gospodarce w radzeniu sobie z kryzysami. - W Ministerstwie Finansów nie trwają prace nad przyjęciem wspólnej waluty, nawet potencjalnym - dodał.

Problemy przedsiębiorców, inwestycje, kwota wolna od podatku

Minister mówił też w piątek, że przedsiębiorcy zwracają uwagę na problem z pracownikami w Polsce. - Chcemy nowych miejsc pracy, ale nie wszystkich, zależy nam na dobrze opłacanych miejscach pracy, na przykład w sektorze nowych technologii. Dlatego prowadzimy rozmowy ze spółkami zaawansowanych technologii, aby takich miejsc pracy tworzono jak najwięcej - powiedział minister finansów.

Jak dodał, dla przyspieszenia wzrostu konieczne jest uruchomienie inwestycji prywatnych.

Domański mówił także o zmianach w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców – zauważył, że wraz z minister zdrowia Izabelą Leszczyną przedstawił plan zmian w składce, który miał być korzystny dla 93 proc. przedsiębiorców. - Wokół tej propozycji pojawiło się nieco kontrowersji. Będziemy szukać porozumienia, rozmawiać z przedstawicielami innych partii - zapowiedział.

Przypomniał, że został zobowiązany do opracowania planu wprowadzenia kwoty wolnej od podatku dla osób fizycznych na poziomie 60 tys. zł. Podtrzymał deklarację, że to rozwiązanie wejdzie w życie, choć nie podał żadnej daty. Mówił także o zmianach w podatku od zysków kapitałowych, czyli w tzw. podatku Belki.

- Trwają konsultacje, jak daleko możemy pójść z obniżeniem podatku Belki. Zaproponowaliśmy coś w postaci kwoty wolnej - osobnej dla depozytów, osobnej dla inwestycji na rynku kapitałowym. To nie jest wielka obniżka, ale to jest pokazanie kolejnego kroku w myśleniu o podatkach w Polsce i o podatku od zysków kapitałowych - powiedział minister Domański.

Podkreślił, że jest zwolennikiem tego, aby "podatki były zbliżone" i żeby przez rozwiązania podatkowe "nie tworzyć sztucznych preferencji". - Podatek będzie obniżony od 1 stycznia. W MF trwają prace nad innymi rozwiązaniami, które będą wspierały oszczędności Polaków na rynku finansowym - powiedział Domański.

Byliśmy na otwarciu pop upu Shein w Galerii Młociny - zobacz zdjęcia:

Rozmowa prof. Dudka z prof. Aleksandrą Gasztold o cyberbezpieczeństwie i cyfrowej dezinformacji | Dudek o Polityce