Feminatywy pochodzące z przedwojennych publikacji red. Aleksandry Piłsudskiej

i

Autor: internet / Wikimedia commons / fot. Małgorzata Koniorczyk

Feminatywy. Warszawska Rada Kobiet przygotowała poradnik dla szkół

2023-01-19 14:59

Warszawska Rada Kobiet przygotowała poradnik dla nauczycielek i nauczycieli w sprawie stosowania femininatywów w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych. W związku z publikacją w najbliższy piątek odbędzie się także debata poświęcona roli symetrycznego używania męskich i żeńskich form osobowych w języku polskim.

(Nie)równość płci w języku – feminatywy

Feminatywy to żeńskie formy gramatyczne nazw zawodów i funkcji, z przyrostkami potocznie zwanymi „żeńskimi końcówkami”.

Warszawska Rada Kobiet we współpracy z Urzędem Miasta i Pełnomocniczką Prezydent ds. Kobiet wydała poradnik dla nauczycielek i nauczycieli (NIE)równość płci w języku. Celem poradnika jest budowanie świadomości, jak ważna jest rola języka w edukacji i jak istotne jest stosowanie języka równościowego oraz inkluzywnego w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych.

Szkoły powinny dbać o to, aby każda dziewczynka wiedziała, że może zostać kim chce – architektką, naukowczynią, prezydentką, fryzjerką, pielęgniarką, chirurżką, psycholożką, nauczycielką czy prawniczką. Podstawa programowa pełna jest postaci męskich, a język podręczników szkolnych jest zdecydowanie androcentryczny. Autorki publikacji nie tylko wyjaśniają dlaczego używanie feminatywów i języka przeznaczonego dla wszystkich jest potrzebne. Wskazują również, jak tworzyć żeńskie formy i stosować je w szkole.

W Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy od 2020 roku jest upowszechniana praktyka stosowania feminatywów – wszak Warszawa i jej Syrenka są nazwami żeńskimi! Szacunek należy się bowiem każdemu człowiekowi, niezależnie od jego/jej pochodzenia, płci, koloru skóry, narodowości, statusu majątkowego czy światopoglądu – napisał we wstępie do poradnika Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Debata o (nie)równości płci w życiu i języku, związana z publikacją poradnika dla warszawskich nauczycielek i nauczycieli, odbędzie się w piątek, 20 stycznia, w Domu Spotkań z Historią, o godz. 16:00.

"W debacie publicznej wciąż rzadko słyszymy o profesorkach, machaniczkach i prezeskach. Nikogo za to nie bulwersuja feminatywy zawodów pomocniczych – sprzątaczka, herbaciarka, woźna. Dlatego musimy rozmawiać o feminatywach i nauczyć się je stosować, bo trzeba pamiętać, że język, którego używamy kształtuję otaczającą nas rzeczywistość. Zapraszam Państwa serdeczne do udziału w debacie na ten temat już w najbliższy piątek." – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Wśród zaproszonych prelegentek znalazły się: zastępczynie prezydenta m.st. Warszawy – Aldona Machnowska-Góra i Renata Kaznowska, autorki poradnika – prof. dr hab. Jolanta Szpyra-Kozłowska i prof. UAM dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, przewodnicząca Warszawskiej Rady Kobiet – prof. Małgorzata Fuszara, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy – Dorota Łoboda, dyrektorka VII LO im. Juliusza Słowackiego – Agata Dowgird, nauczycielka – Maria Kowalewska oraz uczennice z XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej – Aleksandra Korzeniewska, Zofia Stelmach.

Więcej na temat debaty znajduje się na Facebooku.

Za co Polacy kochają swoje babcie? Sonda z okazji Dnia Babci i Dziadka