Jazdów

i

Autor: TOMASZ RADZIK SE / EAST NEWS

w warszawie

Festiwal Otwarty Jazdów. Codzienna dawka warsztatów, spotkań i innych atrakcji

2024-06-25 14:13

Osiedle Jazdów organizuje już 5. edycję swojego festiwalu. Organizatorzy zapraszają uczestników do wspólnego doświadczania lata i wyjątkowego spędzenia wolnego czasu. Na Festiwal Otwartego Jazdowa może przyjść każdy zainteresowany, a koty i psy są dodatkowo mile widziane!

W trakcie 5 tygodni będziecie mogli/mogły uczestniczyć w bogatym programie kulturalnym, artystycznym i edukacyjnym. Codzienne wydarzenia i różnorodne aktywności to gwarancja, że każdy znajdzie coś dla siebie w festiwalowym programie.

Podczas Festiwalu Otwartego Jazdowa każdy dzień tygodnia ma temat przewodni, w który angażuje się wiele organizacji, artystów/ek i aktywistów/ek działających w Partnerstwie Otwarty Jazdów lub zaprzyjaźnionych z naszą społecznością.

Osiedle Jazdów. Spacerowe poniedziałki, poznaj historię

W poniedziałki w ramach Festiwalu Otwartego Jazdowa tnie spacery po najbardziej malowniczej i zielonej warszawskiej wiosce, zabytkowej kolonii domków fińskich, wiejskiej, społecznej autonomii w samym centrum Warszawy. Podczas oprowadzań będzie można poznać historię tego wyjątkowego miejsca, kto tworzył i mieszkał na Osiedlu. Będzie można dowiedzieć się, czym jest Partnerstwo Otwarty Jazdów, jak funkcjonuje, a także jak udało się ocalić Osiedle Jazdów. To wyjątkowa okazja, aby zwiedzić ogrody i same domki.

Spacery będą odbywać się o godzinie 19.00, zainteresowani spotkają się przy domku fińskim "Przenośnia LAS", Jazdów 10/2. Terminy spotkań:

  • 1 lipca - spacer w języku polskim & w tłumaczeniu na polski język migowy
  • 8 lipca - spacer w języku polskim & w języku angielskim
  • 15 lipca - spacer w języku polskim & w języku ukraińskim
  • 22 lipca - spacer w języku polskim & w tłumaczeniu na polski język migowy
  • 29 lipca - spacer w języku polskim & w języku angielskim

Literackie wtorki. Spotkania z autorami książek

Literackie wtorki odbywają się w domku fińskim "Przenośnia LAS", przy ulicy Jazdów 10/2 o godzinie 19.00:

  • 2 lipca - Spotkanie autorskie Marii Cyranowicz i Joanny Mueller - Machinacje i Trule – neolingwizm po latach. Kiermasz książki. Wydarzenie poprowadzi Beata Gula.
  • 9 lipca - Warsztaty literackie i interpretacyjne. Otwarta scena poetycka. Wydarzenie poprowadzą: redakcja pisma Trytytka i zaproszone gościnie: Dominika Filipowicz, Gabriela Filipowicz, Klaudia Januszewska, Beata Gula.
  • 16 lipca - Spotkanie z pismem Pole, promocja antologii, numerów pisma i wspólne czytanie tekstów. Wydarzenie poprowadzą: Adam Wiedemann, Renata Bozek, Piotr Skalski. Gospodarze: Monika Błaszczak i Tomasz Świtalsk.
  • 23 lipca - Literackie działania performatywne Pisma Iglica. Wystąpią: Julian Rosiński, Szymon Kowalski, Karolina Polak i Jakub Grabiak. Wydarzenie poprowadzi: Monika Błaszczak
  • 30 lipca - Dyskusja o intensywności i afektywności różnych języków poetyckich. Kiermasz książek poetyckich. Wydarzenie poprowadzi: redakcja pisma Mały Format – Barbara Rojek i Jacek Wiaderny, gościnnie: Beata Gula.

Środy rękodzieła. Kreatywne warsztaty

  • 3 lipca o 18.00 - Konserwacja z drewna z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami. Zajęcia odbędą się w domku fińskim "TOnZ" przy ul. Jazdów 5a/3. Na warsztacie można nauczyć się, jak zdejmować powłoki malarskie, w jaki sposób domowymi sposobami można zadbać o swoje meble, jak rozpocząć przygodę w renowacji mebli i zabytkowego drewna. Organizatorzy zapewniają wszelki sprzęt i materiały, można zabrać ze sobą dowolny mebel. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy: warszawa.tonz2gmail.com
  • 10 lipca o 18.00 - Farbiarstwo naturalne. Na warsztatach można nauczyć się tego, jakie tkaniny można farbować naturalnie, jak przygotować je do barwienia, jakich roślin używać i jak dbać o zafarbowana tkaniny. Na koniec, używając łatwo dostępnych roślin barwiących, uczestnicy wykonają tkaniny farbowane metodą eco printingu. Warsztaty bezpłatne. Obowiązują zapisy: dominika@jazdow.pl
  • 17 lipca o 18.00 - Mozaika. Warsztaty odbędą się w domku fińskim "Solatorium", ul. Jazdów 3/9.
  • 24 lipca o 18.00 - Makrama. Warsztaty odbędą się w domku fińskim "Towarzystwo Polska-Finlandia", ul. Jazdów 10/8.
  • 31 lipca o 18.00 - Wystawa połączona z kiermaszem i sitodrukiem na żywo.

Spółdzielcze czwartki. Dowiedz się o inicjatywach i działaniach "Spółdzielni Otwarty Jazdów"

Spotkania będą odbywać się w czwartki o godzinie 18.00 w domku fińskim "Ogród Motyka i Słońce", ul. Jazdów 3/9:

  • 4 lipca - Spółdzielnia Otwarty Jazdów. Prowadzenie: Wojciech Matejko (Otwarty Jazdów) Julia Potrzebowska, Rafał Krenz (CoopTech Hub).
  • 11 lipca - O działaniach Spółdzielni PLZ. Prowadzenie: Zofia Sobczak, Alicja Wójcik, Julia Potrzebowska
  • 18 lipca - NIE BÓJ SIĘ I TURKUS RÓB! O HORYZONTALNYM BIZNESIE KREATYWNYM WIEDZY W BRÓD. DYSKUSJA. Prowadzenie: Janek Garstka, Izabella Turowska, Ewelina Kaczmarska
  • 25 lipca - Wielki powrót GS-ów. Prowadzenie: Aneta Englot, Rafał Krenz
  • 1 sierpnia - Społeczny ogród Motyka i Słońce i MOST. Wycieczka na spółdzielczą farmę miejską.

Muzyczne piątki. Bezpłatne koncerty na Osiedlu Jazdów

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Chacie Numinosum przy ulicy Jazdów 3/5 o godzinie 20.00:

  • 5 lipca - Chłopcy z Nowoszyszek, przed potańcówką prowadzona rozgrzewka taneczna.
  • 12 lipca - Zespół Igrce, przed warsztaty taneczne z Patrykiem Wernio i Agatą Abramowicz. Bal folk to "bal folkowy", czyli wydarzenie taneczne do muzyki tradycyjnej. Ale to też zbiór tańców tradycyjnych z różnych części Europy, który zaczął być tworzony we Francji od lat 70-tych i z czasem przekształcił się w odrębny styl taneczny. Jego bogactwem jest różnorodność muzyki i kroków, które obejmują kilkaset różnych tańców m.in. z Francji, krajów Beneluksu, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Szwecji, Włoch, Polski, a także m.in. tańców bałkańskich czy żydowskich.
  • 19 lipca - Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, przed potańcówką prowadzona rozgrzewka taneczna.
  • 26 lipca - Zespół Żniwa (Chata Numinosum) & Janusz Prusinowski Kompania (Ambasada Muzyki Tradycyjnej). Żniwa zagrają kilka tradycyjnych tańców, pojawi się też belgijka w polskiej wersji, ale również własne utwory, które sprawdzają się do pląsania!
  • 2 sierpnia - Valentin Barray, przed warsztaty taneczne z Patrykiem Wernio i Agatą Abramowicz.

Rodzinne soboty. Jak ciekawie spędzić czas z bliskimi?

  • 6 lipca - Warsztaty architektoniczne "Małe A" ze Stowarzyszeniem Akademickim Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Odbędą się w domku fińskim "Otwarta Pracownia Jazdów", ul. Jazdów 3/6.
  • 13 lipca, godz. 11:00-15:00 - Rodzinna przygoda z Pracownią Nauki i Przygody. Wydarzenie dobędzie się w domku "Przygody", ul. Jazdów 8/2.
  • 20 lipca, godz. 10.00-12.00 i 13.30-15.30 - Warsztat archeologiczny z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami w domku fińskim "TOnZ", ul. Jazdów 5a/3.
  • 27 lipca, godz. 11:00-13:00 - Warsztaty umuzykalniające ze Stowarzyszeniem Dom Tańca w domku fińskim Ambasada Muzyki Tradycyjnej.
  • 27 lipca - Autorski spektakl familijny w domku fińskim Towarzystwo Polska-Finlandia, ul. Jazdów 10/8
  • 3 sierpnia - Warsztaty "Bliżej siebie" z Fundacją Odjazdów w domku fińskim przy ul. Jazdów 8/1.

Filmowe niedziele. Seanse i moc atrakcji

Filmowe niedziele są okazją dla adeptów sztuk filmowych, którzy pracują bądź chcieliby podjąć się pracy w filmie. Jest to również okazja do spokojnego zakończenia tygodnia wspólnym pokazem filmowym. Dodatkowo na zainteresowanych co tydzień, przez cały dzień będzie czekać ciemnia fotograficzna, organizatorzy zapewniają dostęp do sprzętu (powiększalniki, suszarki itp.) oraz chemię do wywoływania filmów i zdjęć.

Co niedzielę uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z innym zawodem filmowym. Każdy tydzień będzie różnił się tematyką, prowadzącymi, formą oraz wykorzystanymi atrybutami. Warsztaty skierowane są dla młodzieży zastanawiającej się nad obraniem kierunku filmowego w swoim życiu, młodych dorosłych, studentów oraz początkujących filmowców:

  1. Warsztaty kaskaderskie z wykorzystaniem materiałów i sprzętu dostarczonego przez profesjonalistów. Zarówno teoria jak i praktyka. Będzie wesoło, intensywnie i fizycznie. Gość specjalny STUNT STUDIO.
  2. Warsztaty operatorskie prowadzone przez ekspertów w dziedzinie sztuki zdjęciowej, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu filmowego dostarczonego i obsługiwanego przez grupę ATM.
  3. Warsztaty oświetleniowe prowadzone przez mistrza oświetlenia, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu oświetleniowego dostarczonego i obsługiwanego przez Heliograf lub Light House Guru.
  4. Warsztaty aktorskie prowadzone przez duet aktorski. Będziemy się dobrze bawić i przełamywać ograniczenia. Poznamy tajniki treningu aktorskiego i sposoby wykorzystania ich na scenie i w życiu. Zrobimy to poprzez: łączenie wiedzy z zakresu technik improwizacji; technik aktorskich; technik relaksacyjnych; mowy ciała; i autoprezentacji.
  5. Warsztaty scenariuszowe to niezwykła okazja do spotkania z zawodowymi scenarzystami. Uczestnicy pod opieką profesjonalistów będą mieli możliwość poznania podstawowych technik scenariuszowych oraz zasad konstrukcji i tworzenia scenariusza fabularnego i dokumentalnego.
  6. Środki inscenizacyjne. Tutaj w zależności od dostępności twórców wybrany zostanie jeden ze specjalistów:
  • pirotechnicy/SFX: mgła, dym, ogień i wybuchy w filmie.
  • scenograficzne: patynowanie, doboru kolorystyczne i scenograficzne w obrazie filmowym, komponowanie i tworzenie kadrów filmowych.
  • charakteryzatorskie: rany, blizny , deformacje.

Kino za Domkiem. Wieczorne pokazy filmów w Jazdowie

Co tydzień w "Kinie Za Domkiem" przy ulicy Jazdów 8/1 odbędzie się wieczorny pokaz pełnometrażowego filmu fabularnego lub dokumentalnego. Dodatkowo, każdy seans poprzedzony będzie filmem krótkometrażowym młodego, polskiego reżysera/reżyserki nagradzanym w 2023 roku podczas festiwali filmowych w Polsce oraz za granicą. Na miejscu dostępne będą leżaki, krzesła oraz koce.

Osiedle Przyjaźń. „Życie toczy się tu niewarszawskim życiem”. Wieje wiochą, a to jeszcze stolica