Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2022 od piątku do niedzieli! Oto program wydarzeń 9-11 września

2022-09-08 11:44

W programie tegorocznej edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur pojawią się zespoły z różnych kontynentów. Zobaczymy artystów z Włoch, Grecji, Białorusi, Ukrainy, Estonii, a także Mali czy Korei Południowej. Nie zabraknie również akcentów polskich! Wyjątkową mieszankę kultur będzie można zobaczyć w Teatrze Dramatycznym od 9 do 11 września.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2022 - kto pojawi się w Teatrze Dramatycznym?

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2022 jest już 18. edycją wydarzenia. Program festiwalu rozpisano na trzy dni, od 9 do 11 września (piątek - niedziela). Oczekiwać możemy przede wszystkim koncertów znakomitych artystów i artystek, ale coś dla siebie znajdą też wielbiciele literatury. Na 10 września zaplanowano bowiem panel dyskusyjny z Dionisiosem Sturisem.

Podczas koncertu inaugurującego wystąpi pochodząca z południa Włoch Maria Mazzotta, która dała się poznać włoskiej i międzynarodowej publiczności jako jeden z wiodących głosów Canzioniere Grecanico Salentino, słynnej grupy wykonującej współczesną pizzicę. Podczas 15-letniej kariery z zespołem nagrała sześć płyt i wystąpiła na najważniejszych festiwalach world music na świecie.

Drugim wykonawcą tego wieczoru będzie wirtuoz liry – Stelios Petrakis z kwartetem. W swoim repertuarze muzycy wykonują wyraziste i żywe melodie, transowe taneczne rytmy, epickie pieśni i lamenty. W ten sposób prezentują muzyczne tradycje rodzinnej wyspy - Krety.

Drugi dzień Festiwalu rozpocznie Yegor Zabelov, białoruski muzyk, uciekinier z Mińska, który zaczął grać na akordeonie jako siedmiolatek, a później studiował ten instrument w Wyższej Szkole Muzycznej. Dość szybko jednak związał się ze sceną alternatywną i zaczął tworzyć własne kompozycje. Spora część jego dorobku artystycznego związana jest z Polską – współpracował m.in. z Włodzimierzem Kiniorskim i Lao Che. Wraz z Yegorem gościnnie wystąpi Daria Kosiek – uważana za jedno z najciekawszych objawień polskiej sceny folkowej ostatnich lat. Kosiek jest wokalistką obsypanego nagrodami tria Wernyhora z Sanoka. Jej występ z Zabelovem to projekt przygotowany specjalnie na Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2022. Będzie to muzyczny komentarz bieżącej sytuacji w Ukrainie oraz kwestii łamania praw człowieka w Białorusi.

Jako kolejny w tym dniu zaprezentuje się Dakh Daughters, jedyny w swoim rodzaju muzyczno-eksperymentalny kabaret. To prawdziwe freak show na pograniczu teatru i muzyki, a jednocześnie intelektualna i kreatywna rozrywka, która na pierwszym miejscu stawia miłość, wolność i piękno. Wszechstronne artystki grają na kilkunastu instrumentach, śpiewają w kilku językach i ukraińskich dialektach sięgając często po tradycyjne melodie, korzystają z tekstów od Szekspira i Szewczenki po Bukowskiego i Shaggy’ego. Ich znakiem rozpoznawczym są pomalowane na biało twarze, ciemne oczy i krwistoczerwone usta.

Sobotni koncert zakończy występ Les Amazones D'afrique, muzyczny projekt zbudowany wokół mariażu tradycyjnych zachodnioafrykańskich kultur ze współczesnymi brzmieniami dubu, bluesa, funku czy popu. Amazonki Afryki jednoczą się, aby poprzez muzykę stanąć do walki o prawa kobiet i dziewcząt.

W ostatnim dniu Festiwalu na scenie Teatru Dramatycznego pojawi się Kapela Maliszów pochodząca z Męciny Małej, wioski w Beskidzie Niskim, niegdyś na granicy osadnictwa polskiego i rusińskiego. Kapelę Maliszów założył multiinstrumentalista i twórca instrumentów Jan Malisz wraz z rodziną. Poza instrumentami rodzinnymi, skrzypcami i barabanem, muzycy grają też na instrumentach wykonanych przez Jana w jego pracowni. Kapela Maliszów początkowo grała muzykę swoich okolic, jednak ważnym impulsem dla ich twórczości stały się mazurki z centralnej Polski.

Po występie Kapeli Maliszów scenę opanuje Mari Kalkun, jedna z wiodących postaci współczesnej estońskiej sceny folkowej, która łączy muzykę korzeni z osobistą wypowiedzią i innowacyjnym pisaniem piosenek. Jej teksty w języku estońskim i Võro zagłębiają się w relacje między człowiekiem, życiem i naturą.

Festiwal zakończy koncert Gyeonggi Sinawi Orchestra z Korei Płd. Zespół stawia na sztukę interdyscyplinarną – wychodząc naprzeciw współczesnemu słuchaczowi łączy tradycyjne i nowoczesne sposoby wykonywania muzyki koreańskiej z innymi formami sztuki naszych czasów. W zespole można usłyszeć m.in. instrumenty tradycyjnie używane w muzyce Sinawi, a także charakterystyczne dla muzyki koreańskiej cytry gayageum i geomungo.

Panel dyskusyjny z Dionisiosem Sturisem

W sobotę, 10 września, w holu kasowym Teatru Dramatycznego o godzinie 14:00, odbędzie się panel dyskusyjny z Dionisiosem Sturisem. To dziennikarz i pisarz, urodzony w Grecji, wychowany w Polsce, współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi i stacjami radiowymi. Sturis Jest autorem licznych reportaży prasowych i radiowych oraz trzech książek reporterskich opowiadających kolejno o współczesnej Grecji (Grecja. Gorzkie pomarańcze), wyspie Man i miejscowej Polonii (Gdziekolwiek mnie rzucisz…) oraz greckich i macedońskich uchodźcach, którzy w latach 40. i 50. XX wieku znaleźli się w Polsce (Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji). Wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród dziennikarskich, m.in. Nagrody Grand Press, Nagrody PAP im. Kapuścińskiego, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Za książkę Głosy (napisanej wspólnie z Ewą Winnicką) otrzymał nominację do nagrody dla Najlepszej Książki Reporterskiej roku przyznawanej w ramach Festiwalu Reportażu w Lublinie. Kucharz - amator. Na gości spotkania czeka grecki poczęstunek i stoisko wydawnictwa Wielka Litera, w którym będzie można kupić książki Autora.

Program 18. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Koncerty:

  • Piątek 09.09 - godz. 19:00 MARIA MAZZOTTA (Włochy), STELIOS PETRAKIS (Grecja)
  • Sobota 10.09 - godz. 16:00 YEGOR ZABELOV (Białoruś) + Daria Kosiek, DAKH DAUGHTERS (Ukraina). Godz. 19:00 LES AMAZONES D'AFRIQUE (Francja/Mali)
  • Niedziela 11.09 - godz. 16:00 KAPELA MALISZÓW, MARI KALKUN (Estonia). Godz. 20:00 GYEONGGI SINAWI ORCHESTRA (Korea) 

Wydarzenia dodatkowe:

  • Sobota, 10.09 - 10:00-12:00 Warsztaty tańców z Krety. 13:00-15:00 Warsztat gry na lirze. 14.00 Spotkanie autorskie z Dionisiosem Sturisem (hol kasowy Teatru Dramatycznego).
  • Niedziela, 11.09 - Małe Skrzyżowanie Kultur: 11:00-12:30 Warsztaty bębniarskie. 13:00-15:00 Warsztat Konnakol – prowadzący: Michał Czachowski

Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2022 - bilety

Bilety do kupienia za pośrednictwem sieci sprzedaży eBilet.pl oraz na stronie www.skrzyzowaniekultur.pl. Bilet na pojedynczy koncert – 60 zł. Bilet całodniowy – 100 zł.

ILE PALI CZOŁG na 100KM? | ESKA XD - Prosto z salonu #57

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!