66. edycja Warszawskiej Jesieni. Usłyszymy kilkudziesięciu artystów
Tegoroczna edycja Warszawskiej Jesieni zabierze nas w świat 35 artystek i 46 artystów. W dwunastu punktach na mapie Warszawy zaplanowano 57 wydarzeń nurtu głównego, Warszawskiej Jesieni Klubowo i Małej Warszawskiej Jesieni. 22 z nich będziemy mieli okazję usłyszeć po raz pierwszy.
Podczas wydarzeń festiwalowych klasyczne instrumenty i zespoły zostaną zestawione z nowymi konstrukcjami, które kompozytorzy i performerzy potraktują jak rozbrzmiewające obiekty. Wiele obiektów stanie się obiektofonami – nowymi instrumentami.
Gościem tegorocznej Warszawskiej Jesieni jest festiwal Ad Libitum – 19 września odbędzie się koncert pod hasłem „Ad Libitum na Warszawskiej Jesieni”. W programie znalazły się również Warsztaty Kompozytorskie, spotkanie założycielskie platformy zespołów i organizacji muzyki współczesnej organizowane przez Anię Karpowicz i Hashtag Ensemble, sympozjum festiwali europejskich zrzeszonych w organizacji Sounds Now, panel „Kompozytorzy, festiwale i krytyka – przestrzeń wspólna czy podzielona” w Hashtag Lab.
Festiwal potrwa od 15 do 23 września.
Nie zabraknie również czegoś dla najmłodszych
Najmłodszych odbiorców zapraszamy na kilkanaście wydarzeń zrealizowanych w postaci trzech światowych premier pod wspólnym hasłem „Światy brzmiące”. Najmłodsi słuchacze zawędrują do dźwiękowych krain, do których wchodzi się najczęściej za pomocą małych i większych „rzeczy brzmiących”.
Będą to światy: po drugiej stronie lustra, animacji i improwizacji wizualno-dźwiękowej oraz tajemniczego ogrodu. Tytułowe „Światy brzmiące” przybiorą formy: opery hologramowej dla dzieci, spektaklu muzycznego i koncertu improwizacji, a także animacji filmowych.
Improwizacje solowe i zespołowe
Warszawska Jesień Klubowo skraca dystans. W klubie Pardon, To Tu odbędą się dwa wieczory wypełnione improwizacjami solowymi i zespołowymi, wędrówkami dźwiękowymi pomiędzy formami zapisanymi, inspirowanymi i wolną improwizacją.
Każdego dnia Warszawskiej Jesieni i dzień po jej zakończeniu w internetowym Radiu Jesień będzie można posłuchać audycji o festiwalu i nowej muzyce prowadzonych przez Monikę Pasiecznik i Tomasza Biernackiego – o „Jesieni” zarówno od środka, jak i z dystansu.
Program wszystkich wydarzeń dostępny jest na stronie festiwalu. Wydarzenie współfinansowane jest przez m.st. Warszawa.
Zobacz poniżej zdjęcia nowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie: