Oscar 2025 dla "Prawdziwego bólu"
2 marca w nocy w Los Angeles odbyła się 97. gala wręczenia Oscarów, czyli prestiżowych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród wyróżnionych znalazła się produkcja, która powstawała m.in. w Polsce.
"Prawdziwy ból" powstał w koprodukcji amerykańsko-polskiej. Film opowiada historię kuzynów Davida (Jesse Eisenberg) i Benjiego (Kieran Culkin), którzy wyruszają do Polski, aby uczcić pamięć zmarłej babci, która mieszkała w Polsce przed wyjazdem do USA. To właśnie za występ w tym dziele Kieran Culkin otrzymał Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.
Aktor ten zyskał popularność m.in. za sprawą swojej kreacji w obsypanym nagrodami serialu HBO "Sukcesja". Co ciekawe, Culkin prywatnie jest bratem Macaulaya Culkina, czyli aktora dziecięcego znanego w Polsce doskonale z występu w filmach "Kevin sam w domu" i "Kevin sam w Nowym Jorku". Sam Kieran również zagrał w cyklu - wcielił się w kuzyna głównego bohatera Fullera McCallistera.
Natomiast drugi z bohaterów filmu Jesse Eisenberg nie tylko zagrał w filmie, ale też wyreżyserował go i napisał scenariusz (za co również był nominowany do Oscara). Tego aktora polscy widzowie mogą kojarzyć m.in. z roli Marka Zuckerberga w "The Social Network". Jak się okazuje jego związki z Polską są niezwykle silne - Jesse Eisenberg jest potomkiem polskich Żydów, którzy mieszkali m.in. na Lubelszczyźnie. Aktor mocno identyfikuje się z narodem swych przodków, w związku z czym we wtorek 4 marca otrzyma polskie obywatelstwo z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.
"Prawdziwy ból" - gdzie powstawały zdjęcia do tego filmu?
Planem zdjęciowym do Oscarowego "Prawdziwego bólu" była m.in. Warszawa. Filmowcy pojawili się w następujących miejscach stolicy Polski:
- przystanek PKP Warszawa Olszynka Grochowska
- Pomnik Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich
- POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich
- Pomnik Bohaterów Getta
- dworzec Warszawa Centralna
- plac Grzybowski
Warszawa nie jest jedyną lokalizacją z Mazowsza, która pojawia się w filmie. Swoją ważną rolę miało tam też lotnisko w Radomiu. Wcieliło się bowiem w... terminal portu lotniczego w Nowym Jorku.
Poza tym film Eisenberga powstawał także w województwie lubelskim i okolicach. Sprawdź, gdzie konkretnie.