Spis treści
- Flaga Polski z masztu na rondzie Babka zniknęła Październik 2024
- Gdzie jest flaga z ronda "Radosława"? Mamy odpowiedź ratusza
- Maszt Wolności na Rondzie Zgrupowania AK "Radosław"
Flaga Polski z masztu na rondzie Babka zniknęła Październik 2024
Warszawiacy przejeżdżający przez rondo Zgrupowania AK „Radosław”, zwane potocznie rondem Babka niepokoją się brakiem flagi na stojącym tam maszcie. Flaga zniknęła kilka tygodni temu i wciąż nie powróciła na swoje miejsce. Wiele osób zastanawia się, czy pojawi się na szczycie 60-metrowego masztu przed Świętem Niepodległości 11 listopada.
Gdzie jest flaga z ronda "Radosława"? Mamy odpowiedź ratusza
Skontaktowaliśmy się z ratuszem celem ustalenia przyczyn tajemniczego zniknięcia flagi Polski z centrum Warszawy.
Jak powiadomili przedstawiciele władz miasta w dniach od 3 października do 9 listopada został zaplanowany remont "Masztu Wolności" zlokalizowanego na Rondzie Zgrupowania AK "Radosław". W jego ramach przeprowadzone zostaną prace konserwacyjne przy konstrukcji masztu, naprawa systemu podnoszenia/opuszczania flag oraz instalacji elektrycznej. W związku z tym flaga państwowa musiała zostać zdjęta, ale powróci w pełnej krasie 9 listopada, a więc tuż przed Świętem Niepodległości.
Maszt Wolności na Rondzie Zgrupowania AK "Radosław"
63-metrowy Maszt Wolności znajduje się na rondzie Zgrupowania AK "Radosław" od 2014 roku. Postawiono go, aby upamiętnić 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Wysokość masztu nawiązuje do ilości dni Powstania Warszawskiego. Co roku, w okresie od 1 sierpnia do 2 października, na szczyt wciągana jest flaga Polski opatrzona w powstańczą kotwicę, co ma upamiętniać czas trwania zrywu w stolicy w 1944 roku. W pozostałe dni roku na konstrukcji powiewa standardowa polska flaga państwowa. Ma ona największą powierzchnię w Polsce.
Rondo Zgrupowania AK „Radosław” znajduje się na pograniczu Śródmieścia i Woli, tuż obok popularnej galerii handlowej Westfield Arkadia, a także nieopodal Powązek. Nazwa nawiązuje do Zgrupowania „Radosław” Armii Krajowej, które w pierwszych dniach powstania warszawskiego toczyło w tych okolicach ciężkie walki prowadzone m.in. w obronie cmentarzy wolskich, a także w ruinach warszawskiego getta.
Do 2001 rondo nosiło nazwę rondo Babka i termin ten wciąż funkcjonuje w użyciu jako potoczne określenie dla tego miejsca. Pierwotnie odnosiło się ono do nasypu ziemnego, na którym znajdowało się rondo w latach 50. XX wieku. Nazwa ta została też utrwalona w oficjalnej tytulaturze zespołu mieszkaniowo-biurowo-usługowego Babka Tower, wzniesionego tuż przy rondzie.
Archiwalne zdjęcia skoczni narciarskiej w Warszawie - tak wyglądała: