
Agnieszka Osiecka (1936—1997)
Poetka, pisarka, reżyserka, dziennikarka. Autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych. Bogaty dorobek twórczy Osieckiej, pomimo upływu lat, nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i inspiruje kolejnych wykonawców.

Maria Skłodowska-Curie (1867—1934)
Wybitna polska uczona, odkrywczyni promieniotwórczych pierwiastków polonu i radu oraz pierwsza kobieta dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla. Maria Skłodowska-Curie była wzorem dla wielu kobiet, które na przełomie XIX i XX wieku wybrały karierę naukową, musiały walczyć ze stereotypowymi poglądami na swój temat.

Hanna Krall (1935-)
Pisarka i reporterka, autorka słynnej książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Laureatka wielu nagród, między innymi Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury, Orderu ecce Homo. Nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

Irena Szewińska (1946—2018)
Wśród kobiet sportowców nie ma sobie równych w Polsce, a w latach 70. również na świecie. Irena Szewińska zdobyła siedem medali olimpijskich (trzy złote). Po zakończeniu kariery była członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz IAAF.

Narcyza Żmichowska (1819—1876)
Była postępową emancypantką i powieściopisarką. Jej działalność zwróciła uwagę innych kobiet. Razem stworzyły Koło Entuzjastek, któremu Żmichowska przewodziła pod pseudonimem Gabryela. Była wybitną guwernantką i pedagożka. Opracowała własną podstawę programową nauczania dziewcząt.

Stanisława Wysocka (1877—1941)
Wybitna aktorka, specjalizująca się przede wszystkim w rolach tragicznych, reżyserka, dyrektorka teatrów, pedagog. Założycielka teatru Studya, czyli pierwszej polskiej sceny eksperymentalnej. W czasie wojny nadal wykładała w konspiracyjnym Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej.

Maria Szymanowska (1789—1831)
Maria stała się rewolucjonistką w sztuce muzycznej XIX wieku, ponieważ uważana jest za pierwszą kobietę, która osiągnęła takie wyżyny i międzynarodowe uznanie. Dorobek kompozytorski Szymanowskiej obejmuje blisko sto utworów. Największe znaczenie mają dzieła fortepianowe: mazurki, polonezy, walce, nokturny i etiudy.

Halina Skibniewska (1921—2011)
Znakomita projektantka i urbanistka, ale i polityk. Halina Skibniewska zaprojektowała osiedle Sady Żoliborskie, które zachwycają swoją formą do dziś. Ponadto przez 14 lat (od 1971 do 1985 roku) była pierwszą w historii polskiego Sejmu kobietą wicemarszałkiem.

Izabela Czartoryska (1745—1835)
Czartoryska była mecenaską sztuki, pisarką i poetką, założycielka pierwszego polskiego muzeum.spierała insurekcję kościuszkowską, a następnie założyła Świątynię Sybilli w Puławach, w której gromadziła patriotyczne pamiątki.

Irena Sendlerowa (1910—2008)
W czasie Irena Sendlerowa ratowała żydowskie dzieci. Wiele z nich dzięki niej wyprowadzono z getta warszawskiego i ukryto w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Wiele lat milczała na temat swojej działalności w czasie wojny. Została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.