Tym żyła Warszawa w 2023 roku
Budowa tramwaju do Wilanowa i komunikacyjny armagedon na Mokotowie
Przez większość roku 2023 mieszkańcy Mokotowa musieli zmagać się z ogromnymi utrudnieniami powodowanymi budową Tramwaju do Wilanowa. Problemy z przejazdem występował m.in. na Spacerowej, Puławskiej, Belwederskiej, Sobieskiego czy Goworka. Dużą zmianą na lepsze był powrót tramwajów na ulicę Puławską, który nastąpił we wrześniu. Utrudnienia nadal są uciążliwe dla mieszkańców stolicy, jednak stopniowo są znoszone. Pomimo to, problemy będą występowały jeszcze w przyszłym roku, gdyż zakończenie inwestycji jest planowane dopiero wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w 2024 roku.
Zmiany w strefie płatnego parkowania w Warszawie
Rok 2023 rozpoczął się od wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w rejonie placu Hallera na Pradze-Północ oraz na północnym Mokotowie. Tam nowe przepisy weszły w życie 2 stycznia. W tym roku władze Warszawy chciały wprowadzić to rozwiązanie również na terenie Saskiej Kępy i Kamionka. Radni przegłosowali stosowną uchwałę w marcu i wydawało się, że jej wejście w życie jest tylko kwestią czasu. Wtedy na drodze stanął wojewoda mazowiecki, który unieważnił uchwałę. SPPN na tych terenach do dziś nie zaczęła działać, a przez cały rok trwały przepychanki między miastem a wojewodą. Niedawno w stolicy rozpoczęły się również konsultacje społeczne w sprawie poszerzenia SPPN na Mokotowie.
Oficjalne otwarcie Pola Mokotowskiego po 2 latach remontu
W 2023 roku warszawiacy w końcu doczekali się otwarcia zmodernizowanego Pola Mokotowskiego. Remont kilkukrotnie opóźniał się, ale ostatecznie, po blisko dwóch latach prac, Rafał Trzaskowski oficjalnie zaprezentował nowe Pole Mokotowskie. Trzeba przyznać, że robi bardzo dobre wrażenie.
Otwarcie parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego
W 2023 roku zakończyła się także modernizacja Parku Akcji „Burza” na warszawskim Mokotowie. Tym samym Warszawa zyskała kolejne piękne miejsce, w którym można spędzić czas na świeżym powietrzu. Przestrzeń wzbogaciła się o dodatkową zieleń, instalacje edukacyjne i dwie trasy prowadzące na szczyt Kopca.
Kładka pieszo-rowerowa połączyła brzegi Wisły
Rok 2023 był kluczowy także dla flagowej inwestycji samorządu Rafała Trzaskowskiego, czyli mostu pieszo-rowerowego. W październiku połączył on brzegi Wisły.
"Most połączył dwa brzegi Wisły. Pokazuje to, że takie inwestycje mogą być realizowane bardzo szybko - zaczęliśmy w 2022 r. i mamy nadzieję, że na wiosnę 2024 r. ten most zostanie dodany do użytku" - mówił wówczas Rafał Trzaskowski.
Wszyscy podejrzani o zabójstwo na Nowym Świecie zostali zatrzymani
W lipcu 2023 roku policja ogłosiła, że wszyscy trzej mężczyźni podejrzani o zabójstwo na Nowym Świecie zostali zatrzymani. Do morderstwa doszło 8 maja 2022 roku. To wówczas na popularnej warszawskiej ulicy, która słynie z nocnego życia zginął 29-latek. Napadło na niego trzech mężczyzn, a całe zajście nagrał przypadkowy świadek. Zdarzenie zapoczątkowało debatę na temat bezpieczeństwa w Warszawie, a także sprzedaży alkoholu w nocy, która trwa do dziś.
Warszawa przyjęła Strefę Czystego Transportu po burzliwej debacie
Podczas sesji rady miasta 7 grudnia 2023 radni ostatecznie zdecydowali o tym, że w Warszawie będzie Strefa Czystego Transportu. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata, a także protesty przeciwników tego rozwiązania. Ostateczni radni wybrali kompromisową drogą i pomniejszyli obszar, który już w przyszłym roku zostanie dotknięty obostrzeniami. O tym, z czym wiąże się wprowadzenie Strefy Czystego Transportu i jaki ma ona wpływ na klimat, rozmawialiśmy z ekspertem.
Koniec lat 90. w Warszawie
W 2023 roku w Warszawie nastąpiła ważna zmiana w architekturze. Metamorfozę przeszedł hotel Sobieski. Do niedawna pstrokata fasada była symbolem postmodernizmu z lat 90., jednak w czerwcu tego roku została ona przemalowana na biało. Tym samym kultowy budynek zmienił się nie do poznania i wtopił się w otoczenie na placu Zawiszy. Z przestrzeni miejskiej stolicy zniknął także inny reprezentatywny dla lat 90. budynek - Atrium International. Biurowiec w al. Jana Pawła II został zburzony, a w jego miejsce ma stanąć nowy budynek o podobnej funkcji. Już mówi się o kolejnych obiektach postawionych niedługo po przemianie ustrojowej, które mogą podzielić ten los.
Metamorfoza placu Defilad i budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej na finiszu
W 2023 roku rozpoczęła się przebudowa środkowej części placu Defilad, gdzie utworzony ma zostać plac Centralny. Na finiszu jest też budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej, która znajduje się nieopodal. Po zrealizowaniu obu inwestycji pusty do tej pory plac znajdujący się w samym centrum stolicy ma stać się zielony i pełny życia.
Otwarcie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli
29 września 2023 nastąpiło otwarcie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Imponujący gmach po raz pierwszy przywitał w swoich progach mieszkańców Warszawy. Co prawda póki co w środku poza walorami architektonicznymi nie ma za wiele do zobaczenia, gdyż na otwarcie stałej wystawy trzeba będzie poczekać do 2026 roku, ale z pewnością jest to wydarzenie warte odnotowania. Muzeum Historii Polski liczy 6 kondygnacji i ma powierzchnię niemal 45 tys. m², w tym 8,7 tys. m² z przeznaczeniem na wystawy.
Rekordowa frekwencja w wyborach do Sejmu w Warszawie
Wybory parlamentarne w 2023 roku z pewnością były dla całej Polski wielkim świętem demokracji. Wszystko dzięki ogromnej mobilizacji Polaków, która doprowadziła do absolutnych rekordów frekwencyjnych. Warszawa mogła pochwalić się najwyższą frekwencją wśród dużych miast, gdyż w stolicy zagłosowało aż 84,92 proc. uprawnionych. Dla porównania w 2019 roku zagłosowało 77,07 proc. warszawiaków.
Zakończenie remontu placu Trzech Krzyży
W październiku 2023 roku zakończył się także remont placu Trzech Krzyży, który spędzał sen z powiek wielu kierowcom. Po 14 miesiącach Ratusz zaprezentował efekty swoich prac, ale z pewnością nie takiej reakcji mieszkańców oczekiwały władze. Co prawda na placu pojawiły się nowe drzewa i ścieżki rowerowe, ale większość komentujących stwierdziła, że zmiany nie są zbyt wystarczające, a plac nadal nie jest przyjazną przestrzenią dla mieszkańców. Szczególne kontrowersje wywołała skrzynka, którą ZDM ustawił na samym środku osi widokowej.
Nieudana rewolucja w Teatrze Dramatycznym
W 2023 roku działo się także w stołecznej kulturze. Szczególnie gorąco było wokół Teatru Dramatycznego. Niedawno Ratusz poinformował, że z funkcji dyrektorki tego ośrodka ma zostać odwołana Monika Strzępka. Wszystko przez oskarżenia pod jej adresem wystosowane przez pracowników teatru, dotyczyły one m.in. mobbingu. Obecnie sytuacja dyrektorki, o którą Ratusz stoczył z wojewodą mazowieckim bój przed sądem, jest nieoczywista, gdyż po informacji o jej odwołaniu, oświadczyła ona, że wcale nie chce rezygnować.