Warszawskie "NAJ". Czego nie można przeoczyć w stolicy?
Wyłoniliśmy kilka tych... "NAJ" miejsc w Warszawie. Jesteście ciekawi, jaki jest najwęższy budynek albo najdłuższy blok w tym mieście? Trafiliście pod dobry adres. Zapraszamy na nasz wirtualny spacer.
Najwyższy budynek w Warszawie. Poznajcie Varso Tower
W stolicy powstaje wiele drapaczy chmur, które dorównują wieżowcom z największych miast świata. Jeden jednak góruje nad wszystkimi innymi - mowa o Varso Tower. Ten gigant mierzy 310 metrów i jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej w centrum Warszawy przez firmę HB Reavis. Oferuje ona biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. Wieżowiec ma 53 piętra.
Więcej informacji w artykule: Najwyższy budynek w Warszawie. Varso Tower nie ustępuje wieżowcom Manhattanu
Najdłuższy budynek w Warszawie. Oto "Jamnik"
Ma 508 metrów długości, 43 klatki, 430 mieszkań i ponad 1200 mieszkańców i nazywają go "Jamnikiem". Gdyby stał pionowo, byłby dwa razy wyższy od Pałacu Kultury i Nauki. Za tym potężnym blokiem mieszkalny stoi jednak przykra tajemnica, która wcześniej funkcjonowała w Warszawie jako miejska legenda, ale ostatecznie okazała się prawdą.
Więcej informacji w artykule: Najdłuższy budynek w Warszawie skrywa przykrą tajemnicę
Najwęższy budynek w mieście. Dom Kereta w Warszawie
Dom Kereta wyróżnia się nie tylko na mapie Polski, ale i całego świata. Dom został zbudowany w 2012 roku w szczelinie między blokiem mieszkalnym przy ul. Chłodnej 22 i kamienicą przy ul. Żelaznej 74. Znajdujący się w Warszawie wyjątkowo wąski dom to przede wszystkim instalacja artystyczna, za którą stoi ważna symbolika.
- Działka, na której stoi, ma w najwęższym miejscu 92 cm, w najszerszym — 152 cm szerokości. Sama instalacja ma wymiary w najwęższym miejscu 72 cm, a w najszerszym 122 cm - informują przedstawiciele obiektu.
Więcej informacji w artykule: Najwęższy dom świata znajduje się w Warszawie. Stoi za nim wyjątkowa symbolika
Najdłuższe schody ruchome w mieście. Tak wygląda "kosmiczna tuba"
Ruchome schody prowadzące na stację metra Centrum Nauki Kopernik, wyglądające jak droga do "innego wymiaru", są nie tylko najdłuższe w stolicy. To rekordziści na obszarze całej Polski. "Kosmiczna tuba" ma długość 36 metrów. Sam peron również znajduje się na dużej głębokości. Zlokalizowany jest 19 metrów pod ulicą. Przejazd rekordowo długimi schodami ruchomymi zajmuje w tym miejscu pasażerom 72 sekundy.
Więcej informacji w artykule: Czym jest "Kosmiczna Tuba"? Warszawiacy są z niej dumni
Najgłębsze miejsce w stolicy. Stacja metra Nowy Świat - Uniwersytet
Wśród warszawskich rekordów jest także wyjątkowo głębokie miejsce. Pasażerowie II linii warszawskiego metra często korzystają ze stacji Nowy Świat - Uniwersytet, ale zjeżdżając na dół ruchomymi schodami mało kto myśli o tym, że udaje się właśnie na wycieczkę niemalże do wnętrza ziemi. Tymczasem by dostać się na stację trzeba zjechać aż 23 metry w dół. Peron ulokowany jest aż tak nisko z powodu położenia stacji, tuż przy skarpie warszawskiej. Dodatkowo ma naprawdę... kosmiczny wygląd.
Więcej informacji w artykule: Najgłębsze miejsce w Warszawie. Ludzie schodzą 23 metry pod ziemię
Najdroższa dzielnica Warszawy
Wśród naszego rankingu nie mogło zabraknąć również najdroższej dzielnicy stolicy. Każdy, kto chciałby tu zamieszkać, musi się szykować na naprawdę ogromny wydatek. Pierwsze miejsce na podium kosztownych lokalizacji od lat zajmuje Śródmieście. Ceny mieszkań w tej dzielnicy w maju tego roku zbliżały się do 30 tys. zł za metr. Lokalizację tę goni Ochota, gdzie ceny w ciągu kwartału wzrosły o ponad 33 proc. Drogie są także Wola, Mokotów, Żoliborz czy Ursynów.
Więcej informacji w artykule: Najdroższe dzielnice w Warszawie. Prestiż kosztuje