Grand Chess Tour
Międzynarodowe zawody cyklu Grand Chess Tour po raz pierwszy odbędą się w Polsce. To jeden z najbardziej prestiżowych cykli rozgrywek szachowych na świecie. Zawodnicy będą walczyć o pulę nagród wynoszącą 175 000 dolarów.
Garri Kasparow
Garri Kasparow to postać, rozpoznawalna również wśród osób nieinteresujących się szachami. Rosyjski mistrz, choć nie jest już graczem turniejowym, aktywnie angażuje się w popularyzację szachów na świecie oraz wykorzystuje również sportową sławę do krytyki polityki prowadzonej przez Rosję.
Czytaj także: Odwiedź mazowieckie instytucje kultury za symboliczną złotówkę! Ruszyła specjalna akcja
- Polska może pochwalić się wspaniałą historią związaną z szachami, a teraz przeżywa prawdziwy renesans, dzięki sukcesom polskich zawodników. Tym bardziej cieszę się, że udało się zorganizować Grand Chess Tour również w Polsce – komentuje Garri Kasparo
Garri Kasparow miał ogromny wpływ na popularyzację szachów na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Fani sportu z całego świata emocjonowali się najpierw jego debiutem, w którym jako nienotowany w rankingach szesnastolatek, zostawił w tyle ówczesnych szachowych arcymistrzów, wygrywając bez porażki turniej w Banja Luce, a kilka dekad później śledzili jego zmagania z programem Deep Blue.
Na tegoroczną cyklu edycję cyklu składają się dwa turnieje szachów klasycznych i trzy rapid & blitz, odbywające się w Europie i USA, z łączną pulą nagród 1,4 mln dolarów. Sezon 2022 rozpocznie się turniejem klasycznym w Rumunii, następnie odbędą się trzy rozgrywki rapid & blitz w Warszawie, Zagrzebiu i St. Louis, a zakończy go ostatni turniej klasyczny - Sinquefield Cup.
Kto weźmie udział w turnieju Grand Chess Tour?
W turnieju w Warszawie wezmą udział czołowi gracze z rankingu FIDE, w tym m.in.:
- Jan-Krzysztof Duda - najlepszy polski szachista, numer 16 światowego rankingu FIDE. Zwycięzca Pucharu Świata FIDE w 2021 roku.
- Levon Aronian - numer 4 rankingu światowego FIDE
- Fabiano Caruana - numer 5 rankingu światowego FIDE oraz nr 1 rankingu w USA.
- Wesley So - numer 6 światowego rankingu FIDE.
- Anish Giri - numer 9 światowego rankingu FIDE.
- Richard Rapport - numer 10 światowego rankingu FIDE
- Viswanathan Anand - mistrz świata FIDE w latach 2000-2002 oraz 2007-2013, numer 15 światowego rankingu
- Anton Korobov - jeden z najlepszych ukraińskich szachistów.
- Radosław Wojtaszek – numer 2 wśród polskich szachistów, arcymistrz od 2005 roku
- Kirill Shevchenko – jeden z najlepszych ukraińskich szachistów, znajdujący się w światowej czołówce młodych graczy
- Constantin Lupulescu – pięciokrotny mistrz Rumunii