Boisko przy ul. Oświatowej 12

i

Autor: WG/ Radio Eska Boisko przy ul. Oświatowej 12

Gazowinczy Klub Sportowy Świt Warszawa walczy o boisko ze spółką Skarbu Państwa

2020-08-06 15:49

Gazowniczy Klub Sportowy Świt Warszawa tonie w długach i może zostać zlikwidowany. Drużyna już teraz nie otrzymała licencji na grę w najbliższym sezonie. A wszystko przez boisko przy ulicy Oświatowej 12 na warszawskim Bemowie. Czy klub zostanie zlikwidowany? Dowiedz się czytając ESKA Warszawa.

Klub, którego korzenie sięgają 1923 roku, aktualnie jest w ogromnych tarapatach finansowych. Władze Świtu otrzymały w zeszłym roku faktury na 3,7 miliona złotych za użytkowanie boiska przy ul. Oświatowej 12 przez 6 wcześniejszych lat.

- Dostałem fakturę opiewającą na trzy miliony siedemset tysięcy złotych za bezumowne korzystanie z boiska przez poprzednie sześć lat. Do tego co miesiąc dostaję faktury po 45 tysięcy zł. do zapłacenia na rzecz PGNiG – mówi nam prezes klubu Zbigniew Michalski.

Wszystko wynika z tego, że teren zajmowany przez GKS należy do Skarbu Państwa, ale jego użytkownikiem wieczystym jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

- Istniał taki klub, który się nazywał KS Dąb. Po wojnie w latach sześćdziesiątych KS Dąb połączył się z Robotniczym Klubem Sportowym Świt. Następcą prawnym całości tych dwóch klubów został Świt, który przejął cały majątek Klubu Sportowego Dąb. A właścicielem, o ile nam wiadomo, terenu przy Oświatowej był klub Dąb. Czyli my będąc następcą prawnym KS Dąb zostaliśmy właścicielem terenu przy ulicy Oświatowej 12 – wyjaśnia Zbigniew Michalski.

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że nie wynika to jasno z żadnej dokumentacji. Z tego co ustalili włodarze Świtu spółka PGNiG w 1995 roku została wpisana jako dzierżawca wieczysty na części terenu. Natomiast w 2016 roku przedsiębiorstwo zostało wpisane także na pozostałej części obiektu. W pewnym momencie firma wystąpiła z propozycją sprzedaży terenu Dzielnicy Bemowo czy miastu Warszawa. Żadna ze stron jednak nie zdecydowała się na zakup wspomnianego obiektu.

- Wnieśliśmy sprawę do Ministerstwa Rozwoju o stwierdzenie nieważności decyzji wojewody z 1995 roku dotyczącą uwłaszczenia, czyli wpisania PGNiG jako dzierżawcy wieczystego. Jednocześnie wnieśliśmy też wniosek do sądu. Chcemy unieważnić zasiedzenie przez Skarb Państwa przez ostatnie 20 lat i uznać zasiedzenie na rzecz klubu GKS Świt – dodaje Michalski.

Czytaj także: Uczniowie wracają we wrześniu do szkół! Rodzice obawiają się kolejnej fali zakażeń

Poprosiliśmy również o odniesienie się do całej sytuacji spółkę PGNiG. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie, które zamieszczamy poniżej:

- PGNiG SA od lat kładzie duży nacisk na wsparcie sportu, w tym także mniejszych, lokalnych inicjatyw. Dbamy o to, by były one prowadzone zgodnie z obowiązującym prawem i z zachowaniem bezpieczeństwa uczestniczących w nich osób.

PGNiG SA jest użytkownikiem wieczystym zabudowanej nieruchomości, położonej przy ul. Oświatowej 12, przez wiele lat wykorzystywanej na potrzeby działalności GKS „Świt” bez uiszczania należności z tego tytułu na rzecz spółki. Zarząd Klubu doprowadził do wieloletnich zaległości w płatnościach oraz konsekwentnie odmawiał podpisania umów, które regulowałyby zasady korzystania z tej nieruchomości. PGNiG SA zawsze wyrażało gotowość osiągnięcia kompromisu, jednak wola dojścia do niego konieczna jest u obu stron. Niestety Klub takiej woli nie wykazywał.

PGNiG w swej działalności urzeczywistnia zasady społecznej odpowiedzialności biznesu, dlatego wielokrotnie podejmowane były próby uregulowania relacji pomiędzy spółką a GKS „Świt”. Władze Klubu nie wyraziły zainteresowania przedstawianymi przez PGNiG SA rozwiązaniami, a ze swojej strony nie przedstawiły żadnych konkretnych propozycji.

Co więcej, Klub bezprawnie wykorzystywał budynki zlokalizowane na terenie nieruchomości do innych celów, niż związane z działalnością sportową (imprezy okolicznościowe). Nie mając do nich tytułu prawnego, podnajmował je osobom trzecim. Klub ignorował wezwania PGNiG SA do zaprzestania prowadzenia działalności niezgodnej z przeznaczeniem nieruchomości. Jako odpowiedzialna firma nie akceptujemy sytuacji, stwarzającej zagrożenie osób przebywających na jej terenie, w szczególności dzieci. Decyzją Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wstrzymane zostało użytkowanie budynku głównego przy ul. Oświatowej 12.

Rekreacyjno-sportowy charakter nieruchomości nie jest związany ze statutowym profilem działalności PGNiG. Spółka kierując się dotychczasowym sposobem jej wykorzystania oraz rolą jaką może pełnić dla lokalnej społeczności, w pierwszej kolejności zwróciła się do Dzielnicy Bemowo z ofertą sprzedaży, proponując dogodną formę zbycia poprzez zawarcie umowy zamiany nieruchomości. Prowadzone były również rozmowy o możliwości sprzedaży tej nieruchomości na rzecz Miasta St. Warszawy. Władze obydwu samorządów nie wyraziły zainteresowania jej nabyciem.

PGNiG zależy na dalszej działalności Klubu. Wyrazem tego była zgoda, aby Klub na nieruchomości spółki organizował mecze w rozgrywkach prowadzonych przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej w sezonie 2019/2020. Warunkiem tego było zawarcie przez Klub umowy z PGNiG, regulującej zasady korzystania z nieruchomości. Niestety tego warunku Klub również nie dotrzymał. Przy takiej postawie władz Klubu trudno zgodzić się na stan, w którym Klub nieodpłatnie korzysta z należącego do PGNiG obiektu, a wszelkie koszty związane z tą nieruchomością ponosi wyłącznie spółka.

Nadrzędnym celem spółki jest dobro dzieci i młodzieży trenujących w klubie “Świt”, a tym samym zapewnienie im możliwości rozwoju sportowego i kontynuowania treningów w dobrych warunkach – oczywiście w porozumieniu z młodymi zawodnikami i ich rodzicami czy opiekunami. Z uwagi na brak możliwości dialogu z władzami Klubu “Świt”, PGNiG rozpoczęło rozmowy z warszawskimi klubami sportowymi, aby dzieci i młodzież mogły realizować swoje pasje, także w przypadku, niezawinionych przez PGNiG, trudności w prowadzeniu działalności przez GKS „Świt”.

Intencją PGNiG SA nigdy nie było i nie jest doprowadzenie do likwidacji GKS „Świt”, a jedynie podjęcie wobec majątku spółki działań uzasadnionych ekonomicznie i respektujących zasady bezpieczeństwa.

Za co mandat na rowerze? Czy na pewno znasz przepisy? QUIZ

Pytanie 1 z 15
Czy kask na rowerze jest obowiązkowy?