kontener Elektroeko

i

Autor: UM Warszawa Kontener ElektroEko

Gdzie oddać elektrośmieci w Warszawie? Miasto ustawia nowe pojemniki

2022-11-25 13:22

Rośnie liczba miejsc, w których mieszkańcy Warszawy mogą oddać zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne (ZSEE). W stolicy pojawiło się kilkadziesiąt kontenerów ElektroEko na mniejsze odpady tego typu. Docelowo ma być ich trzysta - informuje ratusz.

Charakterystyczne zielone kontenery na elektrośmieci pojawiły się w kilkunastu warszawskich dzielnicach. Mieszkańcy mogą na razie skorzystać łącznie z 50 takich pojemników, ale docelowo ich liczba zwiększy się do 300. Za ustawienie i odbiór zużytych urządzeń odpowiada firma ElektroEko, z którą miasto współpracuje już od 15 lat w ramach ogólnopolskiego programu "Moje miasto bez elektrośmieci".

Przeczytaj także: PKO BP pilnie ostrzega. Klienci największego polskiego banku mogą stracić pieniądze

Do kontenerów można wrzucać niewielkie urządzenia o wymiarach 20x50x40 cm, np. żelazka, miksery, lampki czy laptopy, a przez mniejszy otwór – także zużyte baterie. Każdy z pojemników znajduje się w otwartej, ogólnodostępnej przestrzeni. Dokładne lokalizacje można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl. Docelowo będą one wskazane również na interaktywnej mapie Ekopunktów w aplikacji Warszawa19115.

Jak oddać elektrośmieci w stolicy?

Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika ani zostawiać w altankach śmietnikowych. Takie odpady powinny trafić do specjalnych punktów zbiórki lub pojemników. Zielone kontenery to kolejna możliwość dla mieszkańców stolicy, aby pozbyć się elektrośmieci.

Warszawiacy mogą też oddać je w dwóch Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), a mniejsze odpady w odpowiednio oznakowanych samochodach – tzw. Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK). Szczegóły dotyczące funkcjonowania PSZOK-ów i MPSZOK-ów można znaleźć na stronie Warszawa 19115.

Dzięki współpracy miasta z ElektroEko, od 2007 r. w Warszawie funkcjonuje też 19 punktów do zbierania elektrośmieci – dwa na Bemowie i po jednym w każdej z pozostałych dzielnic. Mieszkańcy mogą z nich korzystać w soboty w godzinach 10:00-14:00. Z kolei ci, którym nie pasuje sobotni termin lub którzy nie mogą sami dostarczyć elektrośmieci do wybranego punktu, mają do wyboru jeszcze dogodniejszą opcję – bezpłatny odbiór dużych elektroodpadów (np. pralki czy lodówki) bezpośrednio z własnego domu czy mieszkania. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 22 22 33 300 lub wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (odłączony od prądu, gazu czy wodociągu) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Przy okazji można również pozbyć się małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dotychczas z usługi skorzystało już blisko 100 tysięcy warszawiaków.

Ile elektrośmieci oddają warszawiacy?

W 2021 r. w punktach zbiórki ElektroEko w stolicy zebrano około 1,9 tys. ton odpadów w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a do warszawskich PSZOK-ów i MPSZOK-ów przyjęto ponad 220 ton takich odpadów. W tym roku, do końca października, do mobilnych i stacjonarnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych trafiło już 190 ton elektrośmieci.

To, które śmieci powinny trafić do specjalnych punktów lub pojemników na elektrośmieci, można sprawdzić w wyszukiwarce Segreguj na 5.

Współpraca z ElektroEko

"Moje miasto bez elektrośmieci" to program stworzony przez ElektroEko – największą polską organizację odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego działającą na zasadach non profit. Łączy w sobie trzy zadania: edukuje mieszkańców w zakresie prawidłowego postępowania z ZSEE i pozwala im pozbyć się elektrośmieci w komfortowy sposób; wspiera samorządy w realizacji obowiązków wynikających z wprowadzenia ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach oraz wspiera placówki oświatowe w pozyskiwaniu atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego czy elementów wyposażenia sal. W ramach programu szkoły i przedszkola organizują przy pomocy ElektroEko akcje zbierania zużytych urządzeń. Za zebrane elektrośmieci placówki otrzymują punkty, które mogą wymienić na nagrody finansowane z utworzonego na ten cel Funduszu Oświatowego.

Obecnie udział w programie bierze kilkadziesiąt gmin oraz niemal 3500 placówek oświatowych z całej Polski, w tym 426 z terenu Warszawy.

Budowa nowoczesnej spalarni śmieci. Trzaskowski wmurował akt erekcyjny