Noc Muzeów

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Z Warszawy

Gdzie pójść na Noc Muzeów 2024 w Warszawie? Popularny tiktoker wybrał pięć szczególnych miejsc

2024-05-18 12:29

Noc Muzeów 2024 zbliża się wielkimi krokami! Z tej wyjątkowej okazji w Warszawie otwartych dla zwiedzających będzie ponad 300 placówek. Do których z nich szczególnie warto się wybrać? Swoimi podpowiedziami podzielił się na TikToku Tomek z profilu @solo.show.

Noc Muzeów 2024 w Warszawie - gdzie się wybrać?

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 18 maja. Zwiedzający będą mogli wybierać z oferty 312 placówek, spośród których 46 bierze udział w akcji po raz pierwszy. Jak podkreślił ratusz, do dyspozycji odwiedzających będą nie tylko muzea, ale również niedostępne na co dzień obiekty, np. gmachy poszczególnych ministerstw, sala obrad Rady Ministrów czy gabinet prezydenta Warszawy.

Oferta jest naprawdę szeroka, dlatego też zainteresowani mogą mieć spory problem z wyborem placówki, do której się wybiorą. Z pomocą przybył więc tiktoker, prowadzący kanał @solo.show o sztuce współczesnej. Twórca wybrał pięć miejsc, których nie można ominąć.

Pierwszym z nich jest Wanda Czełkowska Studio przy ul. Magazynowej 14a. Wystawa będzie otwarta w godz. 18:00-1:00. - Niepowtarzalny charakter ostatniej pracowni przybliża postać Wandy Czełkowskiej, pozwala zapoznać się z szerokim spektrum doskonale dopełniających się różnorodnych prac plastycznych, jej poszukiwaniami intelektualnymi. Samo miejsce postindustrialne w sposób wyjątkowy sakralizuje się poprzez obecność dzieł sztuki, decyzji artystycznych Wandy Czełkowskiej - czytamy w opisie wydarzenia z informatora Nocy Muzeów.

Na liście tiktokera znalazł się także Turnus na Wolskiej (Wolska 46/48). - W naszej kameralnej przestrzeni zobaczysz najnowszą wystawę nietuzinkowych Artystów, bez obaw - objaśnimy każdy eksponat w ramach kuratorskiego oprowadzania. Wieczór będzie też obfitował w koncerty. Dodatkowo dla zainteresowanych fotografią analogową lub po prostu dla tych, którzy zastanawiają się, jak robiono zdjęcia przed wynalezieniem aparatu cyfrowego przygotowaliśmy w warsztat z pracy w ciemni fotograficznej, w ramach którego nie tylko zrobisz, ale również i wywołasz swoje własne zdjęcie z kliszy - przekazali organizatorzy. Wydarzenie odbędzie się w godz. 16:00-23:00. Na część warsztatową obowiązują zapisy.

Kolejnym wybranym przez twórcę miejscem jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 5). Tam, w godz. 18:00-00:00, odwiedzający obejrzą aż cztery wystawy - "Projektant. Wojciech Jastrzębowski(1884–1963)", "Jesteś moim słońcem", "System wczesnego ostrzegania" oraz "Medium serigraficzne dzisiaj. Międzynarodowa wystawa kolekcji ISSO".

Tiktoker poleca również HOS Gallery przy ul. Dzielnej 5 (godz. 19:00-22:00), gdzie odbędzie się coutry karaoke. Zwiedzający zobaczą też wystawę Jana Możdżyńskiego "Miłosny Rewolwer".

Piątym miejscem jest Fundacja Edwarda Dwurnika (ul. Nałęczowska 25). - Na wystawie w siedzibie Fundacji będzie można obejrzeć obrazy artysty z cyklu "Robotnicy" oraz projekcję artystycznego filmu o Dwurniku "Portret z natury" w reżyserii Andrzeja Szczygła z 1984 roku - czytamy w informatorze. Wydarzenie będzie odbywało się w godz. 17:00-21:00.

Rolkarze znów zablokowali ulice Warszawy