30 września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację wobec Getin Noble Banku. Powodem była jego niezwykle trudna sytuacja finansowa. Spora część instytucji trafiła wówczas do VeloBanku, pozostały w niej natomiast kredyty frankowe.
Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Getin Noble Banku
Ostatecznie, 28 kwietnia br. Bankowy Fundusz Gwarancyjny złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku. Decyzja ta zapadła w warszawskim Sądzie Rejonowym (XVIII Wydział Gospodarczy) 20 lipca. Syndykiem wyznaczonym przez sąd został Marcin Kubiczek.
Jak podkreślają media branżowe, ogłoszenie upadłości banku może oznaczać trudną sytuację dla frankowiczów. - Z chwilą ogłoszenia upadłości Getin Noble Bank kredytobiorcy frankowi nie mogą już skutecznie korzystać z dotychczas standardowej drogi dochodzenia roszczeń związanych z nieważnością umowy kredytu. Nie będzie odtąd możliwe dochodzenie zwrotu wpłaconych bankowi kwot w drodze powództwa cywilnego przeciwko bankowi - powiedział w rozmowie z Prawo.pl Bartosz Sierakowski, radca prawny z Zimmerman Sierakowski i Partnerzy.
Teraz frankowicze będą musieli w ciągu 30 dni od obwieszczenia w systemie Krajowego Rejestru Zadłużonych o ogłoszeniu upadłości instytucji złożyć syndykowi żądanie zwrotu. - Zgłoszenie powinno zawierać oświadczenie o potrąceniu, mocą którego dojdzie do rozliczenia wzajemnych roszczeń. Ważne, by nie popełnić błędu na tym etapie, ponieważ prawo upadłościowe daje prawo tylko do jednokrotnego potrącenia wzajemnych roszczeń. Spóźnione potrącenie będzie niestety niedopuszczalne - dodał Sierakowski.