Hanna Gronkiewicz-Waltz Honorową Obywatelką Warszawy

i

Autor: UM Warszawa

Gronkiewicz-Waltz Honorową Obywatelką Warszawy. Wiceprzewodniczący z PiS wyszedł

Dzięki głosom warszawskich radnych Koalicji Obywatelskiej była prezydent miasta otrzymała najwyższe odznaczenie przyznawane przez stołeczny samorząd. Wraz z nią honorowymi obywatelami zostali mer Kijowa i bokser Witalij Kliczko i prof. Andrzej Rottermund, były dyrektor Zamku Królewskiego.

Tytuł Honorowego Obywatela Warszawy przyznawany jest od od 1919 roku, kiedy odznaczone zostały osoby zasłużone dla odzyskania niepodległości: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski i Józef Haller. Przed wybuchem II wojny światowej odznaczenie otrzymało zaledwie siedmiu mężczyzn i dwie kobiety: Eugenia Kierbedź oraz Maria Skłodowska-Curie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz odznaczona

W niedzielę 31 lipca do listy odznaczonych dołączyła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy w latach 2006-2018 i była prezes Narodowego Banku Polskiego. Wraz z nią uhonorowani zostali były dyrektor Zamku Królewskiego, historyk sztuki prof. Andrzej Rottermund, oraz Witalij Kliczko, mer Kijowa i słynny bokser. W jego imieniu nagrodę odebrał brat Władimir Kliczko.

– Jestem dumna, że doceniono moją pracę na rzecz miasta, warszawiaków i warszawianek - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. - Dziś z perspektywy czasu mogę powiedzieć, ze Warszawa miała dobrych włodarzy, którzy starali się i dbali o mieszkańców. W miarę możliwości kontynuowałam dzieła swoich poprzedników. Od początku prezydentury ważna była dla mnie wygoda mieszkańców miasta. Z wdzięcznością wspominam te 12 lat.

Odbierając nagrodę Hanna Gronkiewicz-Waltz wspominała innych laureatów: Wandę Traczyk-Stawską, Władysława Bartoszewskiego, Jana Olszewskiego i Tadeusza Mazowieckiego. Przypomniała także o największej inwestycji z czasów swoich trzech kadencji, a więc dokończeniu linii metra M1 i budowie odcinka linii M2 między Pragą a Wolą. Na znak protestu przeciwko odznaczeniu Gronkiewicz-Waltz z sali obrad w Pałacu Kultury i Nauki wyszedł wiceprzewodniczący rady miasta Dariusz Figura (PiS).

Spory o Honorowe Obywatelstwo

W latach 1929-1992 tytułu nie przyznawano, ale następnie zaczęła się prawdziwa inflacja. Rada Warszawa zaczęła nadawać tytuł nawet kilka razy w ciągu jednego roku. Obecnie Honorowych Obywateli Warszawy jest już około setki, przy czym pięciu osobom nadano tytuł po śmierci: Stefanowi Starzyńskiemu, Witoldowi Pileckiemu, Lechowi Kaczyńskiemu, Pawłowi Adamowiczowi i Jolancie Brzeskiej. Część z uhonorowanych to osoby, które nigdy nie były związane z Warszawą.

W 2021 roku ogromne kontrowersje wywołała sprawa pozbawienia tytułu arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, oskarżanego o tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele katolickim. Rada Warszawy początkowo miała wątpliwości prawne dotyczące procedury odebrania odznaczenia, ale ostatecznie zdecydowała się na ten krok. Arcybiskup przeszedł do historii jako pierwsza osoba, która straciła tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

ZOBACZ TAKŻE: Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - RELACJA LIVE

Witalij Kliczko i Hanna Gronkiewicz-Waltz odebrali tytuły Honorowego Obywatela Warszawy