Z Warszawy

Harcerze rozpoczęli obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Uroczysty apel

2024-07-29 20:48

Zlot harcerski, zorganizowany z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczął się 29 lipca apelem na Cytadeli Warszawskiej. Wydarzenie odbywa się pod hasłem: "Zawsze «W» pamięci". Bierze w nim udział ponad 2,5 tys. harcerzy z siedmiu organizacji.

Harcerze w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

- Wolność, miłość do ojczyzny, wierność męstwo, honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym i sumienność - zasady te i ideały przyświecały nam nie tylko w czasie Powstania Warszawskiego, ale także przez wszystkie lata naszego życia. Wierzymy, że będziecie budować świata oparty na tych wartościach - powiedział w czasie apelu podharcmistrz Radosław Potrac, komendant zlotu.

Apel odbył się w Muzeum Wojska Polskiego, na Cytadeli Warszawskiej. Wzięło w nim udział ok. 2550 harcerzy z siedmiu organizacji.

- Wierzymy, że z każdym kolejnym dniem zlotu odkryjecie, że więcej między nami jest podobieństw niż różnic oraz przyświecają nam te sam wartości, mimo że droga do nich bywa różna - powiedział Potrac. Zachęcił także harcerzy, aby zachowali w pamięci świadectwo powstańców oraz przekazali pamięć o nich kolejnym pokoleniom.

W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele powstańców warszawskich, m.in. prof. Leszek Żukowski ps. Antek. Wspominał on, że podczas Powstania Warszawskiego harcerze okazali się bardzo sprawnymi sanitariuszami, żołnierzami, łącznikami, za co - jak mówił - wielka im chwała. Jak zaznaczył, także dziś wszyscy harcerze i harcerki powinni być gotowi do działania.

Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek podkreślił, że odwaga powstańców nie poszła na marne. - Każdą godziną, którą poświęcacie innym, dajecie dowód, że pamiętacie o powstańcach, którzy stanęli do walki z myślą o przyszłych pokoleniach - powiedział.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell zwrócił uwagę, że bohaterstwo harcerzy w 1944 r. miało bardzo wysoką cenę. - Danina krwi, złożona przez najlepszą młodzież, jest wielką traumą. Można się o tym przekonać, przychodząc 1 sierpnia na Kwaterę Batalionu "Zośka" - wskazał.

Parell ocenił, że dziś zadaniem harcerzy jest dla Polski żyć i pracować. - Jeżeli giną najlepsi, najuczciwsi, najodważniejsi, najbardziej bezinteresowni, najbardziej oddani sprawom publicznym, to kto wówczas zostanie? - pytał.

Szef UdSKiOR zaapelował do harcerzy, aby nigdy się nie zatracili w służbie innym. - Musicie tak działać, żeby się nie spalić. [...] Jesteście cenni dla Polski - żywi - zaznaczył Parell. Zachęcał także młodych, aby żyli uwzględniając wartości, dla których walczyli powstańcy.

Czytaj również: 80. rocznica Powstania Warszawskiego. Poznaliśmy program uroczystości 2024

W apelu harcerskim wzięli udział także m.in. Zbigniew Daab ps. Kapiszon oraz Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" - w latach 2021–2023 prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Po apelu odbyła się prezentacja harcerskich specjalności i umiejętności organizacji harcerskich biorących udział w zlocie.

We wtorek, 30 lipca, harcerze i skauci wezmą udział w spotkaniu powstańców warszawskich z Prezydentem RP i prezydentem Warszawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie zaplanowana jest Harcerska Gra Miejska organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego po Starym Mieście. Dzień zwieńczy ognisko harcerskie z udziałem władz państwowych, Warszawy i powstańców warszawskich, które odbędzie się na polach przy Centrum Olimpijskim.

31 lipca w programie jest Gra Muzealna - "W" Pamięci, podczas której uczestnicy zlotu będą poszukiwać historii i obiektów związanych z okupacją oraz Powstaniem Warszawskim w stołecznych muzeach i placówkach kulturalnych. Wieczorem harcerki i harcerze zatańczą na placu Zamkowym Poloneza. 1 sierpnia o godz. 17:00 pojawią się w 360 punktach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całego miasta.

Zlot zwieńczy w piątek apel w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Poruszający Mapping 3D w Warszawie. Budynek przy ul. Długiej opowie o Powstaniu Warszawskim