Z Warszawy

Rotunda stała się jednym z symboli Warszawy. Jej historię naznaczyła katastrofa

2024-06-13 15:55

Rotunda to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w centrum Warszawy, który był świadkiem ogromnych przemian społeczno-politycznych. To tutaj pod koniec lat 70. doszło do tragicznego wybuchu gazu. Zobacz, jak na przestrzeni lat zmieniła się Rotunda.

Historia Rotundy. Projekt i budowa

Rotundę zaprojektował Jerzy Jakubowicz, a jej stalową konstrukcję - Stanisław Więcek i Włodzimierz Wojnowski. Budowa zakończyła się w 1966 roku. W elewacji okrągłego budynku umieszczono przezroczyste szyby, natomiast dach otrzymał charakterystyczne ząbkowanie. Koncepcja Rotundy stanowiła zwieńczenie pasażu Wiecha.

Rotunda w 1979 roku. Największa katastrofa w powojennej historii Warszawy

Informacje o tragedii, która wydarzyła się pod koniec lat 70., zostały utrwalone w archiwalnym nagraniu "Polskiego Radia". 15 lutego 1979 r. o godzinie 12:37 doszło do wybuchu gazu. W wyniku katastrofy zginęło 49 osób, a ponad 135 zostało rannych. W budynku w momencie tragedii znajdowało się ponad 300 klientów i 170 pracowników. Akcja ratunkowa trwała sześć dni, a temperatura dochodząca do -20°C utrudniała działanie.

Rotunda została niemal całkowicie zniszczona. Bardzo szybko zdecydowano jednak o jej odbudowie. Nowy budynek został oddany do użytku już w październiku 1979 r. Tym razem do wykonania ścian zewnętrznych użyto przyciemnianego szkła.

Rotunda w Warszawie - rewitalizacja budynku. Jak wygląda dzisiaj?

Na stronie Banku PKO znajdujemy dokładnie informacje na temat odnowionej Rotundy. Budynek został oddany do użytku w roku jubileuszu 100-lecia powstania PKO Banku Polskiego. Nawiązuje do projektu Jerzego Jakubowicza. Powrócono w nim do przezroczystej elewacji, zachowano kształt charakterystycznego, ząbkowanego dachu budynku. Architekci zrezygnowali jednak z mocnego podkreślenia metalowych elementów konstrukcyjnych.

Fasada Rotundy została umiejscowiona nie na zewnątrz budynku, ale w jego wnętrzu, dzięki czemu uzyskano ciekawy efekt wizualny. Oddział PKO Banku Polskiego zlokalizowano na parterze i w podziemiu budynku. Przestrzeń na piętrze to Strefa Spotkań, do której PKO Bank Polski zaprasza mieszkańców Warszawy i turystów.

Zwęzili Marszałkowską i zabrali miejsca parkingowe by zbudować drogę dla rowerów