Nowa uchwała Rady Miasta. Które miejsca znajdą się pod ochroną?
Ustanowiony uchwałą Rady Miasta teren parku kulturowego obejmie Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, ogrody Krasińskich i Saski, a także parki położone poniżej Skarpy oraz Łazienki Królewskie. W sumie będzie to nawet do sześciu kilometrów. To właśnie te miejsca mieszkańcy i turyści decydują się odwiedzać najchętniej.
Zapisy uchwały jasno określają, jak powinien wyglądać szyld reklamowy, uliczne stoisko handlowe i ogródek gastronomiczny. Jak wskazał stołeczny ratusz, uchwała ma ułatwić zarządzanie tym terenem oraz usprawnić relacje na styku urząd-przedsiębiorca. Wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących m.in. lokalizacji ogródków gastronomicznych, nośników reklamowych czy obiektów małej architektury ma być szybsze i prostsze.
- Park kulturowy jest narzędziem wprowadzonym w 2003 roku. Pierwsze parki kulturowe zostały wprowadzane w Polsce po 10 latach, w miastach historycznych, najczęściej na starówkach np. w Poznaniu, we Wrocławiu, w Krakowie. Po paru latach zaczęły przynosić bardzo konkretne efekty – przyznał w komunikacie miasta dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki.
Uchwała ma uporządkować także między innymi umieszczanie reklam, czy ochronić oryginalny detal architektoniczny i historyczną stolarkę. Przegłosowana przez miejskich radnych uchwała jest prawem miejscowym, a więc będzie obowiązywała wszystkich właścicieli, posiadaczy i najemców nieruchomości.
Zapisy parku kulturowego Historycznego Centrum Warszawy zaczną obowiązywać od grudnia 2024 roku.
Iluminacja świąteczna 2023 w Warszawie - zdjęcia: