Warszawa wprowadza nowe zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg

i

Autor: fot. ZDM Warszawa wprowadza nowe zasady korzystania z elektrycznych hulajnóg

Warszawa robi porządek z hulajnogami! Będą nowe zakazy i ograniczenia prędkości

2021-12-01 15:45

Hulajnogi już nie wjadą do Łazienek Królewskich, Ogrodu Krasińskich czy na teren Starego Miasta! Władze Warszawy podpisały nowe umowy z operatorami i szykują się do egzekwowania przepisów. Pojawią się też nowe parkingi - mówi rzecznik ZDM.

Poradnik Zdrowie: Żyję ze schizofrenią

Nowe zasady korzystania z hulajnóg w Warszawie

Przez ostatnie pół roku ZDM zabrał z ulic ponad 2 tys. źle zaparkowanych hulajnóg. Są usuwane na koszt operatora, który za jedną źle zaparkowaną hulajnogę musi płacić 123 zł. Aby uporządkować chaos związany z parkowaniem i korzystaniem z tych urządzeń, miasto w porozumieniu z operatorami wprowadza nowe zasady korzystania z hulajnóg.

Zgodnie z ustawą e-hulajnogi nie mogą poruszać się z prędkością większą niż 20 km/h. Operatorzy zablokują możliwość przekroczenia tej prędkości w swoich pojazdach. W wybranych miejscach prędkość będzie dodatkowo ograniczona do 12 km/h, aby zapewnić bezpieczeństwo pieszym:

  • Na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie, gdy ulice te są deptakiem;
  • Na Chmielnej, na odcinku deptaka;
  • Na Bulwarach Wiślanych, na odcinku bez wydzielonej drogi dla rowerów.

E-hulajnóg dotyczą podobne przepisy, co rowery. Zatem podobnie, jak w ich przypadku wjazd hulajnogą w niektóre miejsca jest zabroniony. - Dotyczy to choćby Starego Miasta, gdzie ruch pojazdów na tak małych kołach jest niebezpieczny nie tylko dla pieszych, ale także dla samych hulajnogistów. Nie ma też miejsca, żeby pozostawić sprzęt na wąskich uliczkach nie blokując przejścia. Zakaz wjazdu dotyczy również Łazienek Królewskich i Ogrodu Krasińskich. Operatorzy zobowiązali się do maksymalnego ograniczenia dostępu do tych obszarów - mówi rzecznik stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.

Czytaj także: Zamach stanu na Ukrainie. Polityczny mit czy realne zagrożenie? [WYWIAD]

Sonda
Czy Warszawa jest bezpiecznym miastem?