Ig Noble to najbardziej wyjątkowe wyróżnienie w świecie nauki. Humorystyczny odpowiednik nagród Nobla przyznawany jest za nietypowe prace i odkrycia naukowców z całego świata. Choć rozdanie Ig Nobli traktowane jest z przymrużeniem oka, wyróżniane badania tylko z pozoru dotyczą tematów błahych, zaś laureaci i laureatki chętnie chwalą się osobliwym osiągnięciem. Teraz powody do dumy ma zespół specjalistów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich praca wypełnia lukę w badaniach nad medycznym zastosowaniem lodów u pacjentów onkologicznych. Jak dowodzą, jedzenie mrożonych łakoci może być alternatywą dla stosowanej dotychczas krioterapii.
Zespół z WUM opisał zbawienny wpływ lodów
Ig Nobel z dziedziny medycyny trafił do pracującego w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zespołu, który tworzą Marcin Jasiński, Martyna Maciejewska, Anna Brodziak, Michał Górka, Kamila Skwierawska, Wiesław Jędrzejczak, Agnieszka Tomaszewska, Grzegorz Basaka i Emilian Snarski.
Zajęli się zagadnieniem alternatywy dla konwencjonalnej krioterapii, z której korzystają pacjenci onkologiczni. Typową dolegliwością osób poddawanych radioterapii i chemioterapii jest zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Często towarzyszy mu bolesne owrzodzenie dziąseł i języka, co utrudnia przyjmowanie pokarmów i znacznie pogarsza komfort życia leczonych.
Rozwój zapalenia spowalnia krioterapia polegająca zwykle na ssaniu kawałków lodu. Ta metoda ma jednak swoje wady. Pacjenci skarżą się na nieprzyjemne zimno i nie zawsze stosują się do zalecenia. Dotyczy to szczególnie dzieci. Zespół z WUM wpadł na pomysł, by w krioterapii stosować coś, co kochają wszyscy - lody. Okazało się, że równie skutecznie hamują zapalenie (rozwinęło się tylko u nieco ponad 28% badanej grupy). Laureatom medycznego Ig Nobla 2022 gratulujemy! Więcej na temat ich badań przeczytacie tutaj. Wideo z przyznania nagrody podczas tegorocznej gali znajdziecie zaś poniżej (początek od 33:50 minuty).